„-anhidrid” változatai közötti eltérés

Innen: kémia
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(Új oldal, tartalma: „Az anhidridek két karboxilcsoportból vízkilépéssel keletkező vegyületek. Nevüket az '''-anhidrid''' funkciós csoportnévvel képezzük. Ha a két karboxil…”)
 
 
1. sor: 1. sor:
  +
[[Fájl:Anhidrid.svg|bélyegkép|jobbra|Az anhidridek jellemző csoportja]]
  +
 
Az anhidridek két karboxilcsoportból vízkilépéssel keletkező vegyületek. Nevüket az '''-anhidrid''' [[funkciós csoportnév]]vel képezzük.
 
Az anhidridek két karboxilcsoportból vízkilépéssel keletkező vegyületek. Nevüket az '''-anhidrid''' [[funkciós csoportnév]]vel képezzük.
   

A lap jelenlegi, 2020. július 20., 11:57-kori változata

Az anhidridek jellemző csoportja

Az anhidridek két karboxilcsoportból vízkilépéssel keletkező vegyületek. Nevüket az -anhidrid funkciós csoportnévvel képezzük.

Ha a két karboxilcsoport ugyanannak a savnak két molekulájából származik (szimmetrikus anhidrid), a sav neve után írjuk az -anhidrid csoportnevet. Pl.: ecetsav-anhidrid. Ezt megtehetjük akkor is, ha a két karboxilcsoport ugyanabból a kétértékű savból származik. Ilyenkor gyűrűs anhidrid – lakton – keletkezik. Pl.: ftálsav-anhidrid. A laktonokat elnevezhetjük heterociklusos vegyületként is (pl. Hantzsch-Widman nevezéktannal).

Két különböző sav anhidridjének a nevét úgy képezzük, hogy a két sav nevét kötőjellel választjuk el az -anhidrid előtt. Pl.: ecetsav-propionsav-anhidrid.

Forrás

  • Nyitrai József – Nagy József: Útmutató a szerves vegyületek IUPAC nevezéktanához. Budapest: Magyar Kémikusok Egyesülete (1998) R-5.7.7., 131–133. o. Az IUPAC Szerves Kémiai Nómenklatúrabizottságának 1993-as ajánlása alapján.