„Óbudai korrupciós ügy” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
(29 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Az '''óbudai korrupciós ügy''' (eddig) 3 budapesti kerületet és több pártot érintő botrány. Az ügy lényege, hogy az óbudai önkormányzat fiktív és túlárazott szerződéseket kötött bizonyos cégekkel, amelyektől aztán az önkormányzat egyes tisztviselői a szerződésekért cserébe pénzt kértek vissza. A vesztegetések 2011–2024 között önkormányzati ciklusokon és politikai oldalakon átívelően történtek.
Az '''óbudai korrupciós ügy''' több budapesti kerületet és több pártot érintő botrány. Az ügy lényege, hogy az óbudai önkormányzat fiktív és túlárazott szerződéseket kötött bizonyos cégekkel, amelyektől aztán az önkormányzat egyes tisztviselői a szerződésekért cserébe pénzt kértek vissza. A vesztegetések 2011–2024 között önkormányzati ciklusokon és politikai oldalakon átívelően történtek. A vesztegetési céllal kifizetett pénz összege több mint 2 milliárd forint.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/04/gyanusitott-obudai-korrupcios-ugy-nyomozo-fougyeszseg|tit=Újabb politikusokat gyanúsítottak meg az óbudai korrupciós ügyben, nyolc gyanúsított letartóztatását indítványozza az ügyészség|aut=Németh-Halász Nikolett|date=2026-06-04}}</ref>

A nyomozás során az érintett kerületek száma egyre nő, lassan indokolt lesz fővárosi korrupciós ügynek nevezni (bár épp a Fővárosi Önkormányzat nem érintett az ügyben<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/22/pek-korrupcio-karacsony-gergely-neveben-parkfenntartas|tit=„A Dunába is dobhatnám” – egy vallomás szerint Pék, a politikus több százmilliót vett át Karácsony nevében, aztán nem intézett el semmit|aut=Weiler Vilmos|date=2026-06-22}}</ref>).


Az ügy 2021-ben Anonymous kiszivárogtatásával kezdődött (bár voltak előzményei, lásd alább), majd decemberben egy bűntárs jelentkezett az ügyészségen, aki önmagára és többekre terhelő vallomást tett.<ref>{{CitWeb|url=https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/08/kinyitjuk-az-obudai-korrupcios-botrany-aktait-mindent-boritott-az-egykori-buntars-1-resz#google_vignette|tit=Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Mindent borított az egykori bűntárs (1. rész)|aut=Pámer Dávid|date=2024-08-21}}</ref>
Az ügy 2021-ben Anonymous kiszivárogtatásával kezdődött (bár voltak előzményei, lásd alább), majd decemberben egy bűntárs jelentkezett az ügyészségen, aki önmagára és többekre terhelő vallomást tett.<ref>{{CitWeb|url=https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/08/kinyitjuk-az-obudai-korrupcios-botrany-aktait-mindent-boritott-az-egykori-buntars-1-resz#google_vignette|tit=Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Mindent borított az egykori bűntárs (1. rész)|aut=Pámer Dávid|date=2024-08-21}}</ref>


== Z. Zsolt ==
2024 márciusában 4 személyt őrizetbe vettek. Kettejüket később kiengedtek, mert vallomást tettek. Júniusban letartóztatták Óbuda alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt (MSZP), majd augusztus 14-én Kiss László (akkor még DK-s) polgármestert is őrizetbe vették. Czeglédyt 2025 márciusában engedték ki az előzetesből,<ref>{{CitWeb|url=https://24.hu/belfold/2025/03/19/obuda-alpolgarmester-borton-kiengedes-czegledy-gergo-korrupcio-kiss-laszlo/|tit=Kiengedik a börtönből az MSZP-s óbudai exalpolgármestert|aut=Dienes Gábriel|date=2025-03-19}}</ref> Kiss Lászlót 2025. május 16-án.<ref>{{CitWeb|url=https://www.klubradio.hu/hirek/kiengedtek-a-bortonbol-kiss-laszlot-152586|tit=Kiengedték a börtönből Kiss Lászlót|date=2025-05-16}}</ref>
A korrupciós ügyek láthatatlan embere. 2024-ben egy kecskeméti számlagyár lefülelése során jutott el hozzá a rendőrség. Bűnszervezetben és üzletszerűen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt indított eljárást a NAV.

Z. Zsolt megpróbált egyezséget kötni az ügyészséggel, de ez nem sikerült, ezért kitálalt. Beszélt a zuglói parkolásról, az abban érintettekről, a II., a III., a XII., és a XIX. kerületekben végzett parkfenntartási munkákról, a szocialista Molnár Zsolthoz és Őrsi Gergelyhez, a fideszes Puskás Péterhez és más politikusokhoz fűződő kapcsolatairól, a közétkeztetésről, a fideszes Bánki Erikről, Gór Csabáról, a momentumos Szkaliczki Tündéről és másokról. Részletesen elmesélte, mennyi pénzt osztott vissza a politikusoknak, ahogy azt is részletezte, milyen konspirációs technikát alkalmaztak.

Más büntetőügyekben is születtek olyan vallomások, amelyek Z. Zsolt állításait igazolták vissza.

== Letartóztatások ==
2024 márciusában 4 személyt őrizetbe vettek. Kettejüket később kiengedtek, mert vallomást tettek. Júniusban letartóztatták Óbuda alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt (MSZP), majd augusztus 14-én {{hulink|Kiss László (politikus)|Kiss László}} (akkor még DK-s) polgármestert is őrizetbe vették. Czeglédyt 2025 márciusában engedték ki az előzetesből,<ref>{{CitWeb|url=https://24.hu/belfold/2025/03/19/obuda-alpolgarmester-borton-kiengedes-czegledy-gergo-korrupcio-kiss-laszlo/|tit=Kiengedik a börtönből az MSZP-s óbudai exalpolgármestert|aut=Dienes Gábriel|date=2025-03-19}}</ref> Kiss Lászlót 2025. május 16-án.<ref>{{CitWeb|url=https://www.klubradio.hu/hirek/kiengedtek-a-bortonbol-kiss-laszlot-152586|tit=Kiengedték a börtönből Kiss Lászlót|date=2025-05-16}}</ref>


Kiss Lászlót bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetéssel, pénzmosással és kartellezéssel gyanúsítják. A vád szerint a kerületi közbeszerzéseket, különösen a parkfenntartási és takarítási munkákat, előre meghatározott cégeknek játszották át, majd a profit egy részét fiktív tanácsadói szerződéseken és strómanokon keresztül juttatták vissza a döntéshozóknak. A rendszerszintű visszaosztási mechanizmust több terhelő tanúvallomás is alátámasztja, miközben a polgármester tagadja a vádakat és politikai leszámolásnak tartja az eljárást.<ref>{{CitWeb|url=https://www.reddit.com/r/hungary/comments/1scf7rb/%C3%A1tl%C3%A1tsz%C3%B3_str%C3%B3manok_p%C3%A9nzvisszaoszt%C3%A1s_%C3%ADgy/|tit=Átlátszó: Strómanok, pénzvisszaosztás – így csapolhatta a közpénzt az óbudai városvezetés az ügyészség gyanúja szerint|date=2026-04-04}}</ref>
Kiss Lászlót bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetéssel, pénzmosással és kartellezéssel gyanúsítják. A vád szerint a kerületi közbeszerzéseket, különösen a parkfenntartási és takarítási munkákat, előre meghatározott cégeknek játszották át, majd a profit egy részét fiktív tanácsadói szerződéseken és strómanokon keresztül juttatták vissza a döntéshozóknak. A rendszerszintű visszaosztási mechanizmust több terhelő tanúvallomás is alátámasztja, miközben a polgármester tagadja a vádakat és politikai leszámolásnak tartja az eljárást.<ref>{{CitWeb|url=https://www.reddit.com/r/hungary/comments/1scf7rb/%C3%A1tl%C3%A1tsz%C3%B3_str%C3%B3manok_p%C3%A9nzvisszaoszt%C3%A1s_%C3%ADgy/|tit=Átlátszó: Strómanok, pénzvisszaosztás – így csapolhatta a közpénzt az óbudai városvezetés az ügyészség gyanúja szerint|date=2026-04-04}}</ref>


2026. június 2-án az ügyészség őrizetbe vette {{hulink|Molnár Zsolt (politikus)|Molnár Zsolt}} volt MSZP-s képviselőt, és kezdeményezte a letartóztatását.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/02/obuda-korrupcio-nyomozas-letartoztatas-molnar-zsolt|tit=Kezdeményezték Molnár Zsolt letartóztatását az óbudai korrupciós ügyben|aut=Tenczer Gábor|date=2026-06-02}}</ref>
2026. június 2-án az ügyészség őrizetbe vette {{hulink|Molnár Zsolt (politikus)|Molnár Zsolt}} volt MSZP-s képviselőt, és kezdeményezte a letartóztatását.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/02/obuda-korrupcio-nyomozas-letartoztatas-molnar-zsolt|tit=Kezdeményezték Molnár Zsolt letartóztatását az óbudai korrupciós ügyben|aut=Tenczer Gábor|date=2026-06-02}}</ref> Két héttel később Molnár Zsolt kilépett az MSZP-ből.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/18/molnar-zsolt-magyar-szocialista-part-kilepes|tit=Molnár Zsolt kilép az MSZP-ből|aut=Nagy Nikoletta|date=2026-06-18}}</ref>


{{hulink|Őrsi Gergely}} polgármester (MSZP) és {{hulink|Láng Zsolt}} előző polgármester (fidesz) letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség. Puskás Péter óbudai Fidesz-elnökkel, Szkaliczki Tünde korábbi momentumos önkormányzati képviselővel és Matisz Károllyal, a Momentum korábbi pártigazgatójával ugyanez történt.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/04/orsi-gergely-lang-zsolt-letartoztatas-kezdemenyezes-gyanusitas-obudai-korrupcios-ugy|tit=Őrsi Gergely és Láng Zsolt letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség az óbudai korrupciós ügyben|aut=Nádor András|date=2026-06-04}}</ref>
{{hulink|Őrsi Gergely}} polgármester (MSZP) és {{hulink|Láng Zsolt}} előző polgármester (fidesz) letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség. Puskás Péter óbudai Fidesz-elnökkel, Szkaliczki Tünde korábbi momentumos önkormányzati képviselővel és Matisz Károllyal, a Momentum korábbi pártigazgatójával ugyanez történt.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/04/orsi-gergely-lang-zsolt-letartoztatas-kezdemenyezes-gyanusitas-obudai-korrupcios-ugy|tit=Őrsi Gergely és Láng Zsolt letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség az óbudai korrupciós ügyben|aut=Nádor András|date=2026-06-04}}</ref> A Momentum felfüggesztette a két érintett politikusának a párttagságát.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/04/momentum-onkormanyzati-kepviselo-felfuggesztes-korrupcios-ugy|tit=A Momentum felfüggeszti az óbudai korrupciós ügyben érintett két politikusuk párttagságát|aut=Németh-Halász Nikolett|date=2026-06-04}}</ref>

{|
| [[Fájl:Kiss László.jpg|bélyegkép|none|320px|{{hulink|Kiss László (politikus)|Kiss László}}]]
| [[Fájl:Őrsi Gergely.jpg|bélyegkép|none|320px|{{hulink|Őrsi Gergely}}]]
| [[Fájl:Molnár Zsolt 2013-03.JPG|bélyegkép|jobbra|320px|{{hulink|Molnár Zsolt (politikus)|Molnár Zsolt}} (magyar Wikipédia)]]
|}


== Parküzemeltetési kartell ==
== Parküzemeltetési kartell ==
[[Fájl:Kertészeti cégháló.jpg|jobbra]]
[[Fájl:Kertészeti cégháló.jpg|jobbra]]

A XII. kerületben Pokorni polgármestersége idején túlárazott szerződéseket kötöttek a Pannon Park Forest Kft-vel. Kovács Gergely 40%-kal olcsóbban szerződött ugyanazokra a munkákra.<ref>{{CitWeb|url=https://hvg.hu/itthon/20260621_parkfenntartasi-biznisz-kerteszeti-maffia-hegyvidek-onkormanyzat-pokorni-zoltan-kovacs-gergely-jatszoter-tender|tit=A XII. kerület sem maradt ki a parkfenntartási bizniszből, a gyanús cég sorra nyerte a pályázatokat Pokorni polgármestersége alatt|date=2026-06-21}}</ref>

A XIII. kerület akkor kötött szerződést a Parkfenntartó-Kertészeti és Szolgáltató Kft.-vel, amikor a cég már hetek óta szerepelt az újságok címoldalán.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/g7/vallalat/2026/06/22/parkfenntartas-obudai-korrupcios-ugy-szerzodes|tit=Nem sokkal a letartóztatások előtt szerződött 9 milliárdra a XIII. kerület a parkfenntartási botrány egyik cégével|aut=Jandó Zoltán|date=2026-06-22}}</ref>


=== 2009 ===
=== 2009 ===
A {{hulink|Gazdasági Versenyhivatal}} már 2009-ben vizsgálódni kezdett, mert felmerült a gyanú, hogy négy parküzemeltető cég 2004-ben felosztotta egymás között a budapesti piacot (kartell). A feltételezett megállapodás része volt, hogy a versenytársak a közbeszerzéseken az előre kiválasztott nyertesnél mindig magasabb árakat adtak le. A négy érintett cég:
A {{hulink|Gazdasági Versenyhivatal}} már 2009. márciusban vizsgálódni kezdett, mert felmerült a gyanú, hogy négy parküzemeltető cég 2004-ben felosztotta egymás között a budapesti piacot (kartell). A feltételezett megállapodás része volt, hogy a versenytársak a közbeszerzéseken az előre kiválasztott nyertesnél mindig magasabb árakat adtak le. A négy érintett cég:
* Főkert Parkfenntartó
* Főkert Parkfenntartó
* Garden Kertészeti és Erdészeti Szolgáltató
* Garden Kertészeti és Erdészeti Szolgáltató
21. sor: 41. sor:
* Pannon Park Forest Kft.
* Pannon Park Forest Kft.
A versenyhivatal akkor nem talált bizonyítékot kartellezésre, ezért megszüntette az eljárást.
A versenyhivatal akkor nem talált bizonyítékot kartellezésre, ezért megszüntette az eljárást.

A Demszky Gábor vezette fővárosi önkormányzat 2009. május 19-én leváltotta a főváros kertészeti cége, a Főkert vezérigazgatóját, Kocsis Lászlót,<ref>{{CitWeb|url=https://www.origo.hu/itthon/2009/05/budapest-levaltottak-kocsis-laszlot-a-fokert-zrt-vezerigazgatojat|tit=Menesztették a Főkert vezérigazgatóját|date=2009-05-19}}</ref> mert a Főkert tulajdonában levő egyik céget, a FŐKERT Parkfenntartó- Kertészeti és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot tőkeemeléssel a menedzsment többségi tulajdonába játszottak át. Ma már a Főkert előnév nélkül, Parkfenntartó- Kertészeti és Szolgáltató Kft. néven működik, a fővárosi kertészeti piacot uraló cégek egyike. Tulajdonosai között most is ott van a volt Főkert-vezér, Kocsis László.<ref group="láth">{{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntarto-cegek-monopoliuma-budapesten-iii-a-lathatatlan-ember/30956252.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten III.: a láthatatlan ember|aut=Kerényi György|date=2020-11-19}}</ref>


=== 2020 ===
=== 2020 ===
28. sor: 50. sor:
* Pannon Park Forest Kft.
* Pannon Park Forest Kft.
A negyedik parkfenntartó cég a Deergarden Kft.
A negyedik parkfenntartó cég a Deergarden Kft.

== Közétkeztetés ==
{{forr1|{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/05/hungast-obudai-korrupcios-ugy-kozetkeztetes-kenopenz-gy-tamas|tit=A közétkeztetési piac óriása fizethetett kenőpénzt az Őrsiék letartóztatásához vezető korrupciós ügyben|aut=Weiler Vilmos|date=2026-06-05}}}}
Az óbudai ügynek van egy másik szála is. Egy közétkeztetési szolgáltatást végző cégcsoport tulajdonosa és ügyvezetője is vesztegette a cégcsoport szerződéseinek biztosításáért II. kerületi, III. kerületi és pécsi politikusoknak. A cégcsoport képviselője a vállalkozó közreműködésével ugyanilyen okból Kőhegyi István pécsi vezető politikusnak is juttatott pénzt Molnár Zsolton keresztül. Ez a cég a Hungast, Gy. Tamás a többségi tulajdonosa. Gy. Tamás ezen kívül a pécsi MFC tulajdonosa is.

A modell lényege a gyanú szerint az volt, hogy az önkormányzatot vezető politikusok nem nyúltak hozzá a Hungast közétkeztetési szerződéseihez, belementek áremelésekbe, és ha lejárt az előző szerződés, a következő pályázatot úgy írták ki, hogy azon biztosan a Hungast cégei nyerjenek. Az önkormányzaton belül ellenzéki, kenőpénzben részesülő politikusok a hozzájuk érkező pénzért cserébe azt vállalták, hogy nem támadják nyilvánosan a közétkeztetési szerződéseket, például azok árazását és a Hungast cégei által szolgáltatott étkezés minőségét.<ref>{{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/18/obuda-korrupcios-ugy-kozetkeztetes-onkormanyzat-hungast|tit=Nyolcmillió forint Pék lakásán a széfben, tizenöt millió a Mol-torony melletti irodában – így mentek a gyanú szerint a közétkeztetési kenőpénzek|aut=Weiler Vilmos|date=2026-06-18}}</ref>

A Hungast az elmúlt években főleg azzal került be a hírekbe, hogy egyre több iskolában vezette be a szabad szedéses vagy svédasztalos menzát, amivel jelentősen csökkenteni tudják az élelmiszer-hulladék mennyiségét.

2024-ben az is kiderült, hogy a pécsi kötődésű Bánki Erik volt fideszes országgyűlési képviselő a Hungast-csoporthoz tartozó Hungast Flotta által lízingelt sport BMW-vel közlekedik.


== Jegyzetek ==
== Jegyzetek ==
33. sor: 65. sor:


== Forrás ==
== Forrás ==
* {{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2026/06/10/azt-akartak-hogy-a-fideszes-kapcsolatait-elhallgassa-a-fovarosi-korrupcios-ugy-kulcsfiguraja|tit=Azt akarták, hogy a fideszes kapcsolatait elhallgassa a fővárosi korrupciós ügy kulcsfigurája|aut=Dezső András|date=2026-06-10|misc=Z. Zsolt}}
* {{CitWeb|url=https://444.hu/2026/06/04/elkepeszto-listat-ad-ki-a-kilenc-politikus-akit-most-megnevezett-a-knyf-az-obudai-korrupcios-ugy-gyanusitottjai-kozul|tit=Elképesztő listát ad ki a kilenc politikus, akiket most megnevezett a KNYF az óbudai korrupciós ügy gyanúsítottjai közül|aut=Kaufmann Balázs|date=2026-06-04|misc=Közli a a Központi Nyomozó Főügyészség közleményét}}

2024:
* {{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2024/10/07/obuda-alakulo-ules-iii-kerulet-kiss-laszlo-czegledy-gergo|tit=Szólt „a börtön ablakában” – a polgármester fogdából letett esküjével alakult meg az óbudai képviselő-testület|aut=Szántó-Nagy Bálint|date=2024-10-07}}
* {{CitWeb|url=https://telex.hu/belfold/2024/10/07/obuda-alakulo-ules-iii-kerulet-kiss-laszlo-czegledy-gergo|tit=Szólt „a börtön ablakában” – a polgármester fogdából letett esküjével alakult meg az óbudai képviselő-testület|aut=Szántó-Nagy Bálint|date=2024-10-07}}
* {{CitWeb|url=https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/08/kinyitjuk-az-obudai-korrupcios-botrany-aktait-kiss-laszlo-volt-a-fonok-neki-ment-a-penz#google_vignette|tit=Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Kiss László volt a „főnök“, neki ment a pénz|date=2024-08-24|misc=2. rész}}
* {{CitWeb|url=https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/08/kinyitjuk-az-obudai-korrupcios-botrany-aktait-kiss-laszlo-volt-a-fonok-neki-ment-a-penz#google_vignette|tit=Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Kiss László volt a „főnök“, neki ment a pénz|date=2024-08-24|misc=2. rész}}
40. sor: 76. sor:
* {{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntart%C3%B3-cegek-monopoliuma-budapesten-1-a-nyero-negyes/30954104.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten I.: A nyerő négyes|aut=Kerényi György|date=2020-11-17}}
* {{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntart%C3%B3-cegek-monopoliuma-budapesten-1-a-nyero-negyes/30954104.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten I.: A nyerő négyes|aut=Kerényi György|date=2020-11-17}}
* {{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntart%C3%B3-c%C3%A9gek-monop%C3%B3liuma-budapesten-ii-z%C3%B6ld%C3%BCl%C5%91-ker%C3%BCletek/30956109.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten II.: zöldülő kerületek|aut=Kerényi György|date=2020-11-18}}
* {{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntart%C3%B3-c%C3%A9gek-monop%C3%B3liuma-budapesten-ii-z%C3%B6ld%C3%BCl%C5%91-ker%C3%BCletek/30956109.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten II.: zöldülő kerületek|aut=Kerényi György|date=2020-11-18}}
<references group="láth"/>
* {{CitWeb|url=https://www.szabadeuropa.hu/a/parkfenntarto-cegek-monopoliuma-budapesten-iii-a-lathatatlan-ember/30956252.html|tit=Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten III.: a láthatatlan ember|aut=Kerényi György|date=2020-11-19}}


Korábban:
Korábban:

A lap jelenlegi, 2026. június 22., 21:32-kori változata

Az óbudai korrupciós ügy több budapesti kerületet és több pártot érintő botrány. Az ügy lényege, hogy az óbudai önkormányzat fiktív és túlárazott szerződéseket kötött bizonyos cégekkel, amelyektől aztán az önkormányzat egyes tisztviselői a szerződésekért cserébe pénzt kértek vissza. A vesztegetések 2011–2024 között önkormányzati ciklusokon és politikai oldalakon átívelően történtek. A vesztegetési céllal kifizetett pénz összege több mint 2 milliárd forint.[1]

A nyomozás során az érintett kerületek száma egyre nő, lassan indokolt lesz fővárosi korrupciós ügynek nevezni (bár épp a Fővárosi Önkormányzat nem érintett az ügyben[2]).

Az ügy 2021-ben Anonymous kiszivárogtatásával kezdődött (bár voltak előzményei, lásd alább), majd decemberben egy bűntárs jelentkezett az ügyészségen, aki önmagára és többekre terhelő vallomást tett.[3]

Z. Zsolt

A korrupciós ügyek láthatatlan embere. 2024-ben egy kecskeméti számlagyár lefülelése során jutott el hozzá a rendőrség. Bűnszervezetben és üzletszerűen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt indított eljárást a NAV.

Z. Zsolt megpróbált egyezséget kötni az ügyészséggel, de ez nem sikerült, ezért kitálalt. Beszélt a zuglói parkolásról, az abban érintettekről, a II., a III., a XII., és a XIX. kerületekben végzett parkfenntartási munkákról, a szocialista Molnár Zsolthoz és Őrsi Gergelyhez, a fideszes Puskás Péterhez és más politikusokhoz fűződő kapcsolatairól, a közétkeztetésről, a fideszes Bánki Erikről, Gór Csabáról, a momentumos Szkaliczki Tündéről és másokról. Részletesen elmesélte, mennyi pénzt osztott vissza a politikusoknak, ahogy azt is részletezte, milyen konspirációs technikát alkalmaztak.

Más büntetőügyekben is születtek olyan vallomások, amelyek Z. Zsolt állításait igazolták vissza.

Letartóztatások

2024 márciusában 4 személyt őrizetbe vettek. Kettejüket később kiengedtek, mert vallomást tettek. Júniusban letartóztatták Óbuda alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt (MSZP), majd augusztus 14-én Kiss László (akkor még DK-s) polgármestert is őrizetbe vették. Czeglédyt 2025 márciusában engedték ki az előzetesből,[4] Kiss Lászlót 2025. május 16-án.[5]

Kiss Lászlót bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetéssel, pénzmosással és kartellezéssel gyanúsítják. A vád szerint a kerületi közbeszerzéseket, különösen a parkfenntartási és takarítási munkákat, előre meghatározott cégeknek játszották át, majd a profit egy részét fiktív tanácsadói szerződéseken és strómanokon keresztül juttatták vissza a döntéshozóknak. A rendszerszintű visszaosztási mechanizmust több terhelő tanúvallomás is alátámasztja, miközben a polgármester tagadja a vádakat és politikai leszámolásnak tartja az eljárást.[6]

2026. június 2-án az ügyészség őrizetbe vette Molnár Zsolt volt MSZP-s képviselőt, és kezdeményezte a letartóztatását.[7] Két héttel később Molnár Zsolt kilépett az MSZP-ből.[8]

Őrsi Gergely polgármester (MSZP) és Láng Zsolt előző polgármester (fidesz) letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség. Puskás Péter óbudai Fidesz-elnökkel, Szkaliczki Tünde korábbi momentumos önkormányzati képviselővel és Matisz Károllyal, a Momentum korábbi pártigazgatójával ugyanez történt.[9] A Momentum felfüggesztette a két érintett politikusának a párttagságát.[10]

Molnár Zsolt (magyar Wikipédia)

Parküzemeltetési kartell

Kertészeti cégháló.jpg

A XII. kerületben Pokorni polgármestersége idején túlárazott szerződéseket kötöttek a Pannon Park Forest Kft-vel. Kovács Gergely 40%-kal olcsóbban szerződött ugyanazokra a munkákra.[11]

A XIII. kerület akkor kötött szerződést a Parkfenntartó-Kertészeti és Szolgáltató Kft.-vel, amikor a cég már hetek óta szerepelt az újságok címoldalán.[12]

2009

A Gazdasági Versenyhivatal már 2009. márciusban vizsgálódni kezdett, mert felmerült a gyanú, hogy négy parküzemeltető cég 2004-ben felosztotta egymás között a budapesti piacot (kartell). A feltételezett megállapodás része volt, hogy a versenytársak a közbeszerzéseken az előre kiválasztott nyertesnél mindig magasabb árakat adtak le. A négy érintett cég:

  • Főkert Parkfenntartó
  • Garden Kertészeti és Erdészeti Szolgáltató
  • Lián Kertészeti Kft.
  • Pannon Park Forest Kft.

A versenyhivatal akkor nem talált bizonyítékot kartellezésre, ezért megszüntette az eljárást.

A Demszky Gábor vezette fővárosi önkormányzat 2009. május 19-én leváltotta a főváros kertészeti cége, a Főkert vezérigazgatóját, Kocsis Lászlót,[13] mert a Főkert tulajdonában levő egyik céget, a FŐKERT Parkfenntartó- Kertészeti és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot tőkeemeléssel a menedzsment többségi tulajdonába játszottak át. Ma már a Főkert előnév nélkül, Parkfenntartó- Kertészeti és Szolgáltató Kft. néven működik, a fővárosi kertészeti piacot uraló cégek egyike. Tulajdonosai között most is ott van a volt Főkert-vezér, Kocsis László.[láth 1]

2020

A négy 2009-es cégből háromnak azonosak a tulajdonosai:[14]

  • Zöfe Kft. (a Lián Kertészeti Kft. anyavállalata)
  • Parkfenntartó Kft. (2009-ben még Főkert Parkfenntartó néven futott)
  • Pannon Park Forest Kft.

A negyedik parkfenntartó cég a Deergarden Kft.

Közétkeztetés

Az óbudai ügynek van egy másik szála is. Egy közétkeztetési szolgáltatást végző cégcsoport tulajdonosa és ügyvezetője is vesztegette a cégcsoport szerződéseinek biztosításáért II. kerületi, III. kerületi és pécsi politikusoknak. A cégcsoport képviselője a vállalkozó közreműködésével ugyanilyen okból Kőhegyi István pécsi vezető politikusnak is juttatott pénzt Molnár Zsolton keresztül. Ez a cég a Hungast, Gy. Tamás a többségi tulajdonosa. Gy. Tamás ezen kívül a pécsi MFC tulajdonosa is.

A modell lényege a gyanú szerint az volt, hogy az önkormányzatot vezető politikusok nem nyúltak hozzá a Hungast közétkeztetési szerződéseihez, belementek áremelésekbe, és ha lejárt az előző szerződés, a következő pályázatot úgy írták ki, hogy azon biztosan a Hungast cégei nyerjenek. Az önkormányzaton belül ellenzéki, kenőpénzben részesülő politikusok a hozzájuk érkező pénzért cserébe azt vállalták, hogy nem támadják nyilvánosan a közétkeztetési szerződéseket, például azok árazását és a Hungast cégei által szolgáltatott étkezés minőségét.[15]

A Hungast az elmúlt években főleg azzal került be a hírekbe, hogy egyre több iskolában vezette be a szabad szedéses vagy svédasztalos menzát, amivel jelentősen csökkenteni tudják az élelmiszer-hulladék mennyiségét.

2024-ben az is kiderült, hogy a pécsi kötődésű Bánki Erik volt fideszes országgyűlési képviselő a Hungast-csoporthoz tartozó Hungast Flotta által lízingelt sport BMW-vel közlekedik.

Jegyzetek

  1. Németh-Halász Nikolett: Újabb politikusokat gyanúsítottak meg az óbudai korrupciós ügyben, nyolc gyanúsított letartóztatását indítványozza az ügyészség. telex.hu (2026. jún. 4.)
  2. Weiler Vilmos: „A Dunába is dobhatnám” – egy vallomás szerint Pék, a politikus több százmilliót vett át Karácsony nevében, aztán nem intézett el semmit. telex.hu (2026. jún. 22.)
  3. Pámer Dávid: Kinyitjuk az óbudai korrupciós botrány aktáit – Mindent borított az egykori bűntárs (1. rész). magyarnemzet.hu (2024. aug. 21.)
  4. Dienes Gábriel: Kiengedik a börtönből az MSZP-s óbudai exalpolgármestert. 24.hu (2025. márc. 19.)
  5. Kiengedték a börtönből Kiss Lászlót. www.klubradio.hu (2025. máj. 16.)
  6. Átlátszó: Strómanok, pénzvisszaosztás – így csapolhatta a közpénzt az óbudai városvezetés az ügyészség gyanúja szerint. www.reddit.com (2026. ápr. 4.)
  7. Tenczer Gábor: Kezdeményezték Molnár Zsolt letartóztatását az óbudai korrupciós ügyben. telex.hu (2026. jún. 2.)
  8. Nagy Nikoletta: Molnár Zsolt kilép az MSZP-ből. telex.hu (2026. jún. 18.)
  9. Nádor András: Őrsi Gergely és Láng Zsolt letartóztatását is kezdeményezte az ügyészség az óbudai korrupciós ügyben. telex.hu (2026. jún. 4.)
  10. Németh-Halász Nikolett: A Momentum felfüggeszti az óbudai korrupciós ügyben érintett két politikusuk párttagságát. telex.hu (2026. jún. 4.)
  11. A XII. kerület sem maradt ki a parkfenntartási bizniszből, a gyanús cég sorra nyerte a pályázatokat Pokorni polgármestersége alatt. hvg.hu (2026. jún. 21.)
  12. Jandó Zoltán: Nem sokkal a letartóztatások előtt szerződött 9 milliárdra a XIII. kerület a parkfenntartási botrány egyik cégével. telex.hu (2026. jún. 22.)
  13. Menesztették a Főkert vezérigazgatóját. www.origo.hu (2009. máj. 19.)
  14. Weiler Vilmos: Az évtizedes és sokmilliárdos parkfenntartási bizniszhez vezettek az Őrsi Gergelyt és fideszes politikusokat érintő korrupciós ügy szálai. telex.hu (2026. jún. 4.)
  15. Weiler Vilmos: Nyolcmillió forint Pék lakásán a széfben, tizenöt millió a Mol-torony melletti irodában – így mentek a gyanú szerint a közétkeztetési kenőpénzek. telex.hu (2026. jún. 18.)

Forrás

2024:

2020:

  1. Kerényi György: Parkfenntartó cégek monopóliuma Budapesten III.: a láthatatlan ember. www.szabadeuropa.hu (2020. nov. 19.)

Korábban: