„Sportra elherdált milliárdok” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
4. sor: 4. sor:
 
</div>
 
</div>
   
Magyarországon állami irányítású sportakadémiák vannak, ami Európában egyedülálló. Ilyen csak Ázsiában (pl. Kína) van. A meglevő 10 sportakadémia magánkézben van, de adókból tartják fenn őket. Szakmai viták az Atlétikai Stadion kapcsán kezdődtek, mert a főváros ill. a IX. kerület nem akarta elfogadni a korábban általános állami diktátumot.<ref>Tévéinterjú Szabados Gábor sportközgazdásszal az ATV reggeli műsorában, 2019. november 25.</ref>
+
Magyarországon állami irányítású sportakadémiák vannak, ami Európában egyedülálló. Ilyen csak Ázsiában (pl. Kína) van. A meglevő 10 sportakadémia magánkézben van, de adókból tartják fenn őket. Követelmények nincsenek, csak pénz. Szakmai viták csak az Atlétikai Stadion kapcsán kezdődtek, mert a főváros ill. a IX. kerület nem akarta elfogadni a korábban általános állami diktátumot.<ref>Tévéinterjú Szabados Gábor sportközgazdásszal az ATV reggeli műsorában, 2019. november 25.</ref>
 
{{bővebben|Népszavazás#Atlétikai stadion}}
 
{{bővebben|Népszavazás#Atlétikai stadion}}
   

A lap 2019. november 26., 15:19-kori változata

Ha kevés a beteg (orvos, ápoló), bezárják a kórházat.

Ha kevés a néző, bezárják a stadiont?

Magyarországon állami irányítású sportakadémiák vannak, ami Európában egyedülálló. Ilyen csak Ázsiában (pl. Kína) van. A meglevő 10 sportakadémia magánkézben van, de adókból tartják fenn őket. Követelmények nincsenek, csak pénz. Szakmai viták csak az Atlétikai Stadion kapcsán kezdődtek, mert a főváros ill. a IX. kerület nem akarta elfogadni a korábban általános állami diktátumot.[1]

Azért elherdált, mert a stadionok építésénél sokkal fontosabb helyre kellene a pénz: egészségügy, oktatás. A sportra költött pénz összege 8 év alatt 522 MFt.[2]

Orbán a közvélemény nyomására lemondott a méregdrága olimpiarendezésről, de azóta eldöntötte, hogy a tervezett, észbontóan sokba kerülő sportlétesítményeket egyéb rendezvények örvén amúgy is, mindenképpen megépítteti barátainak és védenceinek a cégeivel. Olimpia nincs, de a pénzt elköltik rá.[3]

A Transparency International kiperelte a tao-pénzek felhasználását a kormánytól, és az Atlatszo.hu kereshető adatbázist csinált belőle.[4]

Forrás: Facebook
Forrás: Facebook

Számok

  • A hazai futballba befektetni túl nagy kockázat, és nincs piaci megtérülés.
  • Ma a teljes magyar NB I állami pénzforrásainak 45 százaléka a tabella első két helyezettjéhez vándorol.
  • Infrastruktúrára nagyjából 35, utánpótlásra 40, profi futballra 25 százalék jutott. Például: megveszik az akadémiának a 200 millió forintos buszt, de a felnőtt csapat használja. Vagy a profi játékos papíron az utánpótlás négy tartalékedzője, fejenként havi 300 ezerért.
  • 2010 óta… összesen 1500-1600 milliárd ment el sportra. Ez több, mint amennyit az állam ez idő alatt a felsőoktatásra fordított.
  • Jelenleg évente 300 milliárdot fordít az állam a sportra, ennek 64 százaléka megy labdarúgásra, szűken 200 milliárd. Ebből 120 milliárd forint tao, amit a nyilvánosság teljes kizárásaval osztanak ki. A pénzek az utóbbi években a GDP 0,6 százalékáról 1,6 százalékra kúsztak fel.
  • Az utánpótlásnevelés ma klubonként 200-250 gyereket és akár száz egyéb foglalkoztatottat jelent,
  • Az elmúlt években 500-700 milliárd forintot költöttünk stadionokra, mindennek a fenntartása évente 50 milliárdba kerül. A régi MTK-stadion működtetése 60-80 millióba került, az újé 300 millió.
  • A mintegy 190 felnőtt, rendszeresen pályára lépő labdarúgó valószínűsíthető éves, jellemzően ekhós átlagkeresete 74 500 000 forint.
  • A labdarúgásba áramló rengeteg közpénz nem hozott nagyságrendi szakmai előrelépést a helyezésekben. A FIFA-sorrendben (40-50. hely) és klubrangsorban (36. hely) ma is ugyanott tartunk, ahol 20-30 éve jártunk.
  • 2010 óta az NBI összességében 12-13 milliárd forint veszteséget termelt.

Forrás: Ötszörösét költik a magyar fociklubok annak, ami ajánlott lenne. hvg.hu (2019. aug. 21.) Interjú Muszbek Mihállyal, tele rengeteg gazdasági adattal..

Stadionprogram

Puskás Aréna felszentelésén beszédet mond Németh Sándor, a Hit Gyülekezet vezetője. Forrás: 24.hu

A stadionprogram 2014-ben kezdődött az Orbán telkén felhúzott felcsúti Pancho Arénával.

Részesei lehetünk egy álom megvalósulásának, Makovecz Imre álmának, aki szerint

nemcsak templom és iskola lehet szentély, hanem egy stadion is.

Schmitt Pál

Ezt mondta Schmitt Pál a stadiont megnyitó Egy stadion is lehet szentély címmel megjelent beszédében.[5] Vagyis a stadion az Orbán-vallás szentélye.

Azóta a fehérvári aréna költségeivel együtt már 90 milliárd forint felett van a stadionépítések összköltsége, és messze nincs még vége.[6] A 2018/2019-es évadban összesen 2,3 milliárd forintnyi tao-támogatást hagyott jóvá a Magyar Labdarúgó Szövetség a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak.[7]

A 2020. évi Eucharisztikus Világkongresszus támogatásáról szóló 1619/2016. (XI. 10.) kormányhatározat

7. a) felhívja a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy munkacsoport alakításával - a nemzeti fejlesztési miniszter, a nemzetgazdasági miniszter, az emberi erőforrások minisztere, a turizmussal kapcsolatos állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, valamint az egyes kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos bevonásával - vizsgálja meg Csepelen egy multifunkcionális csarnok felépítésének lehetőségét, egyúttal tekintse át a multifunkcionális csarnok jövőbeli tulajdoni helyzete rendezésének és fenntartásának lehetőségét,

[8] A stadion valójában nem az Eucharisztikus Kongresszusra, hanem a 2024-es olimpiára épült volna, és az egyházi kézben levő stadion nem az olimpiára szánt állami költségvetést terhelte volna. (Az olimpia megrendezését utóbb lemondták.) Egyben újabb sportszentélyt avattak volna, újabb alkalmat találva az üres stadionok megtöltésére. Ebből a Magyar Katolikus Egyház nem kért.

A 2019-es önkormányzati választáson az derült ki, hogy a helyiek számára ingyen épült stadion nem növeli a fideszes jelöltek népszerűségét, sőt.[9]

A 170 MFt-ért felépült Puskás-stadiont titokban felszentelte az öt legnagyobb magyar egyház.[10] Ez őrület. Hiába: a nyitó felkészülési mérkőzésen a magyar válogatott 2:1 arányban kikapott Uruguaytól.[11] Már az Isten is a magyarok ellen drukkol.

Úszó világbajnokság

A világbajnokság összbevétele közel 55 milliárd forint, ebből az állami támogatás 49,5 milliárd forint. A szponzoroktól végül egy hajszállal több, mint 1 milliárd forintot kapott a Bp2017 Kft., a belépők értékesítéséből pedig ennél is kevesebb, mindössze 806,5 millió forint jött be.

A marketing és PR költségek több mint 10 milliárd forintra rúgtak úgy, hogy külföldön nem is reklámozták az eseményt.

A veszteség 93 millió forint lett (ekkora állami támogatás mellett).

Labdarúgás

Az MLSZ 2011-es programja „a megújulás évtizedének” nevezte 2010–2019-et. A lebőgés évtizede lett.[12]

A győzelem:(döntetlen:)vereség arány 9 év alatt 5-szor volt negatív, pedig sok gyenge ellenféllel játszottunk: Andorra (0-1), Lettország (3-1), a Feröer-szigetek (1-0), Costa Rica (1-0), Kazahsztán (2-3), Fehéroroszország (1-1), Ausztrália (1-2), Finnország (0-1, 2-0), Észtország (3-3, 2-0).

  • 2019-ben 4:6
  • 2018-ban 3:2:5
  • 2017-ben 3:6
Ez egyszerűen így nem mehet tovább. Dobjuk ki a pénzt az ablakon. Akkor legalább menjünk el havonta egyszer vacsorázni. Legalább mulatunk együtt, az egész küldöttgyűlés, annak is több értelme volna.[13]
– Csányi Sándor

A leginkább felháborító a magyar futballba öntött mérhetetlenül sok pénz. A profi magyar futballistáknak még a leggyengébb európai csapatokat (Izland, Málta vagy épp a fent említett Andorra) is probléma megverni, miközben ők szabadságot vesznek ki a mérkőzésre, mert munka mellett fociznak.

Legalább ilyen felháborító Orbán bejelentése, hogy minden másodosztályú csapatnak szüksége van fűthető fűre, hogy korán kezdhessék el a bajnokságot. Így aztán folytatódnak a stadion-felújítások. Nem inkább a hajléktalanoknak kellene fűthető szállás?

A magyar másodosztályt sehol nem jegyzik. Az elsőt sem. A válogatottat sem. A magyar futballnak negatív a propagandaértéke. Magyarul: mindenki rajtunk röhög. Puskás Öcsi legendás mondásának mai változata: „Nagy pénz, kis foci.” A fidesz Néppárti önfelfüggesztése és a szlovákok elleni 2:0-s vereség után meg ezt mondta a pesti humor: „Nem a szlovákok győztek, hanem mi döntöttünk úgy, hogy kikapunk.”

Jegyzetek

  1. Tévéinterjú Szabados Gábor sportközgazdásszal az ATV reggeli műsorában, 2019. november 25.
  2. Székely Sarolta: Mutatjuk, hova folynak a TAO-pénzek. mfor.hu (2019. jan. 22.)
  3. Tamás Gáspár Miklós: TGM: Düh és értelem. merce.hu (2018. dec. 15.)
  4. Erdélyi Katalin: Kereshető adatbázist készítettünk a TI által kiperelt, 2011-2016 közötti TAO-támogatásokról. atlatszo.hu (2019. márc. 19.)
  5. Schmitt Pál: Egy stadion is lehet szentély. www.m4sport.hu (2014. ápr. 21.)
  6. Végre felavatnak egy új stadiont Magyarországon. 444.hu (2018. nov. 20.)
  7. Újabb milliárdok ömlenek a felcsúti fociba tao-támogatás címén. hvg.hu (2018. dec. 15.)
  8. 1619/2016. (XI. 10.) Korm. határozat. Wolters Kluwer (2016. nov. 10.)
  9. Stadionokkal nem lehet választást nyerni. 444.hu (2019. nov. 2.)
  10. Horváth Csaba László: Titokban, Fidesz-közeli papok szentelték fel a Puskás Stadiont. 24.hu (2019. nov. 7.)
  11. Aranyossy Áron: Vereséggel avatta fel a válogatott a Puskás Arénát. rangado.24.hu (2019. nov. 15.)
  12. Hegyi Iván: Papír és forma - megújulás helyett a lebőgés évtizede a magyar labdarúgásban. nepszava.hu (2019. nov. 26.)
  13. A milliárdos Csányi akkora pofont adott véletlenül Orbánéknak, hogy még most is csak pislogunk. hirhugo.hu (2019. máj. 11.)

Források

Vegyes sportágak

Stadionok, sportcsarnokok

Foci

Kézilabda

Tenisz

Atlétikai Világbajnokság

Lenke néni a Szomszédokban:
– Az atlétikai VB híressé teszi Budapestet, óriási presztízsünk lesz a világ előtt.
– Akkor mondd meg, hol volt az utolsó három!

A 2019-es önkormányzati választások után a főváros egyeztetést kezdeményezett az új, 100 MFt-nél is többe kerülő atlétikai stadion építéséről, a megegyezés hiánya esetén pedig népszavazást akar a kérdésben.

Kisvárdai stadion

Úszás

Úszó világbajnokság

Külföldi sporttámogatások

További információk

Kapcsolódó szócikkek