„Koronavírus (politika)” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
62. sor: 62. sor:
 
Ezzel beismerte Kásler, hogy megbukott az a XIX. századi járványkezelési stratégiája, amit az elmúlt hónapokban követett a COVID kijelölt kórházakkal kapcsolatban.
 
Ezzel beismerte Kásler, hogy megbukott az a XIX. századi járványkezelési stratégiája, amit az elmúlt hónapokban követett a COVID kijelölt kórházakkal kapcsolatban.
   
  +
A kormány november 11-től rendkívüli intézkedéseket vezet be,<ref>{{CitWeb|url=https://444.hu/2020/11/09/orban-este-8-es-hajnali-5-kozott-kijarasi-tilalom-lesz|tit=Zárnak a középiskolák és egyetemek, az éttermek, kijárási tilalom lesz este 8 után|aut=Czinkóczi Sándor|date=2020-11-09}}</ref>
A kormány november 9-től rendkívüli intézkedéseket vezet be, ezzel beismerve, hogy hibás volt az eddigi védekezési stratégia. Két nappal korábban a miniszterelnök még arról beszélt, hogy nem zárják be az iskolákat. Tömeges gyorsteszteket vezetnek be, amit néhány nappal korábban a fővárosnál még kritizáltak.
+
ezzel beismerve, hogy hibás volt az eddigi védekezési stratégia. Két nappal korábban a miniszterelnök még arról beszélt, hogy nem zárják be az iskolákat. Tömeges gyorsteszteket vezetnek be, amit néhány nappal korábban a fővárosnál még kritizáltak.
   
 
=== Operatív Törzs ===
 
=== Operatív Törzs ===

A lap 2020. november 9., 12:27-kori változata

Covid halálozás néhány országban, lakosságarányosan. Forrás: ourworldindata.org
A pozitív tesztek aránya néhány országban. Forrás: ourworldindata.org

Ez a szócikk a koronavírus elleni védekezés politikai kérdéseiről szól.

A kormány által felállított Operatív Törzs összetétele jól mutatja, hogy a kormány gazdasági/katonai kérdésként kezeli a vírust. Ez egy elvileg hibás hozzáállás: nem az emberek vannak a gazdaságért, hanem fordítva.

2020. október 19-én úgy tűnik, a kormány teljesen feladta a vírus elleni védekezést.

  • képtelen megfelelő arányban növelni a tesztek számát, és szemérmetlen hazugsággal azt állítja, hogy „A tesztelésnek semmilyen kapacitási határ nincs ebben, akinek szüksége van rá, akár diagnosztikus, akár járványügyi céllal, mindenkinél elvégzik térítésmentesen a vizsgálatot járványügyi célból.”[1]
  • az egyre meredekebben emelkedő fertőzésszámok ellenére sem tartja szükségesnek a védekezés szigorítását (lásd alább)
  • a tavasszal a védekezésre létrehozott alapot – melynek egy részét az önkormányzatoktól vonta el a védekezés céljára – elkezdte másra költeni (pécsi stadion, űrkutatás, stb.)

Október 22-én is csak annyi telt tőle, hogy előírja a tömegrendezvényeken a maszk használatát, amit a 24-i focimeccsen aztán szinte senki nem tartott be.

A vírus elleni intézkedések hatása 4–6 hét múlva jelentkeznek.[2]

Adatok

2020. november 8-án az egész világon[3]

A világon Magyarországon
Összesen Napi
növekmény
Összesen Napi
növekmény
Fertőzött (fő) 49 832 675 509 177 104943 5318
Gyógyult (fő) 32 779 541 298 180 24847 1634
Halálos áldozat (fő) 1 250 446 7 573 2357 107

Az USA-ban közel 10 millió, Indiában 8,5 millió, Brazíliában 5,6 millió fertőzött van.

A mintavételek száma 19189, a fertőzöttek aránya 24,3% (nagyjából azonos a napi és hétnapos csúszóátlag).[4]

Vírustesztek

Falus Ferenc (az előző tiszti főorvos) Klubrádióbeli nyilatkozataiból tudom, hogy

  • van elég laborkapacitás a tesztek kiértékelésére (nehogy o1g megtudja, mert rögtön tesz ellene)
  • van elég teszt
  • nincs elég ember, aki leveszi a mintát.

Az első fázis idején a mintavételt rálőcsölték a Mentőszolgálatra, ami már amúgy is alig tudta ellátni a feladatait, és egy fillér többletpénzt nem kapott érte. Magyarul: a Kedves Vezető nem akar foglalkozni a kérdéssel: oldják meg alsóbb szinten. A Mentőszolgálat azóta sem győzi a mintavételt, pedig már orvostanhallgatókat is bevetnek.[5]

Úgy képzelem (lehet, hogy tévedek), hogy a mintavétel betanított munka. Munkanélküliség van: volna jelentkező. Már ha bárkit is érdekelne a probléma megoldása. Egy fiatal orvos felvetette Orbánnak egy interjúban, de a Kedves Vezető belefojtotta a szót.

Az Egészségügyi Világszervezet azt ajánlja a Magyaroszághoz hasonló méretű országoknak, hogy napi 25 000 tesztet végezzenek. Nálunk feleennyit sem végeznek.[4]

A kormány 19 500 Ft-ban állapította meg egy teszt árát. Ettől több magánklinika bedobta a törülközőt: ennyiért nekik nem éri meg tesztelni. Pedig ott még lenne szabad kapacitás.[6] A hivatalos egészségügy meg ugye nem győzi (lásd pár sorral feljebb). Arról nem is beszélve, hogy – indokolt esetben – ingyen kellene tesztelni, hiszen ez közérdek.

Az Atlétikai Stadion 200 MFt-be fog kerülni. Egy teszt ~20 eFt: a stadion árából 10 000 000 tesztet lehetne elvégezni. A teljes magyar lakosságot le lehetne tesztelni! És akkor még nem beszéltünk a vadászati világkiállításról, ami megint vagy 70 MFt-be kerül. Megőrült ez a kormány? Lehet, hogy meg sem lehet majd tartani ezeket.

Védekezés

Medikus.jpg

2020. szeptember 2-től az orvosegyetemek klinikái, illetve a megyei kórházak veszik fel a kórházi kezelésre szoruló betegeket.

Szeptember 20-tól a gyanús eseteket a területileg illetékes infektológiai osztálynak kötelessége felvennie megfigyelésre. Öt vidéki kórházat jelöltek ki elsődleges ellátóként az eddigi 18 helyett.

2020. november 9-től a kórházi ágyak 40 százalékát COVID célra kell felhasználni vagy fenntartani. Egyúttal leállították a halasztható műtéteket. Visszaáll végre az a rend, hogy minden kórháznak el kell látnia COVID betegeket, és megszűnik a betegszállítás egyik városból a másikba.

Ezzel beismerte Kásler, hogy megbukott az a XIX. századi járványkezelési stratégiája, amit az elmúlt hónapokban követett a COVID kijelölt kórházakkal kapcsolatban.

A kormány november 11-től rendkívüli intézkedéseket vezet be,[7]

ezzel beismerve, hogy hibás volt az eddigi védekezési stratégia. Két nappal korábban a miniszterelnök még arról beszélt, hogy nem zárják be az iskolákat. Tömeges gyorsteszteket vezetnek be, amit néhány nappal korábban a fővárosnál még kritizáltak.

Operatív Törzs

A vírus elleni védekezést irányítő szervezetnek két vezetője van: a belügy- és az emberi erőforrások minisztere. Gyakorlatilag Pintér vezeti, Kásler csak dísznek van ott. A 9 tagból 4 egészségügyis, 4 rendőr, 1 pedig tűzoltó (a Tűzoltósághoz tartozik a katasztrófavédelem is).

Ez jól mutatja a kormány hozzáállását: a vírust erőszakkal akarja legyőzni.

Szakértők

Akikre Orbán hallgat:

Más szakértők (akik nyilatkozni szoktak):

A vírus időbeli lefolyása Magyarországon

A koronavírusos Szijjártó Péter hazaindul Kambodzsából. Miatta legalább 621 embert kellett tesztelni Kambodzsában.
Forrás: 444.hu

A vírus 2020. október elején kezdett ijesztően terjedni. A magyar kormány a kezdetektől dilettáns módon kezelte a járványt:

Ne felejtsük, mindössze 627 plusz COVID beteg van kórházban, és 37 lélegeztetőgépen, miközben az egészségügyben közel 60 ezer ágy van.

Tehát az ágyak picit több, mint egy százalékát foglalják el COVID betegek és ebből is sikerül olyan káoszt kialakítani, hogy le fognak állni hamarosan tömegével a tervezett műtétek. És elkezdték átvezényelni az orvosokat.

Dr. Kunetz Zsombor MBA Facebook-oldala 2020. október 7-én.

A Magyar Orvosi Kamara október 27-én levelet írt a kormánynak azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy figyelmeztesse: rosszul kezelik a járványt. A levél konklúziója:

A Kamara … szakmai támogatásáról biztosítja, valamint felszólítja Magyarország Kormányát, hogy a járvány okozta humanitárius és egészségügyi katasztrófa elkerülése érdekében mielőbb hozza meg a nemzetközi ajánlásoknak és gyakorlatnak megfelelő szigorító intézkedéseket![8]

Thaiföld a szigorú intézkedések következtében gyakorlatilag elkerülte a járványt. A szigoron ennek ellenére sem lazítanak.

November 5-én Orbán azt jósolta, hogy november 21-én 2240, december 10-én 4480 ember lesz intenzív osztályon.[9] Ez 30-32 ezer kórházi beteget jelent. (A kórházi ágyak száma 60 ezernél kevesebb „békeidőben”.) És nem tesz semmit ellene. Miért nem képeznek embereket a lélegeztetőgép kezelésére? Miért nem zárják be az iskolákat?

A jóslat szerint 3 hetenként kétszereződik az intenzíven levők száma. Ez azt is jelenti, hogy elérhetjük a lélegeztetőgépek számának a határát is.

November 6-án 391-en vannak lélegeztető gépen. A betegségben elhunytak aránya 2,26%, a gyógyultaké 23,3% a március elejétől összesített fertőzéseken belül. Hét napos csúszóátlagban 17000 tesztet végeznek, a fertőzöttek aránya a mintavételekben 24%.

Lassan ott tartunk, hogy nem átvezénylésekre, lélegeztetőgépekre, hanem a halottasházak hűtőkapacitásainak növelésére van szükségünk. Persze szokás szerint ezzel is majd csak akkor fog szembesülni a kormány, amikor már késő.[10]

Veszélyhelyzet

A veszélyhelyzetben Orbán olyan intézkedéseket hoz, amikhez nem kell kihirdetni a veszélyhelyzetet, viszont olyanokat is, amiknek semmi közük a veszélyhelyzethez, viszont anélkül nem hozhatná meg.[11]

Gazdaság

A Kedves Vezető a napokban[12] azt nyilatkozta, hogy a legfontosabb cél a gazdaság működőképességének fenntartása.

A szocializmusban nőttem fel. Mi még megtanultunk a sorok között olvasni. Ez van a sorok között:

A csőd szélén állunk, elvtársak!

Az EU-ban Magyarországon csökkent a legjobban a foglalkoztatottság: 9%-kal. Mit tett a Kedves Vezető? Úgy gondolta, a belső turizmus fogja megmenteni a gazdaságot. Ez önmagában is ostobaság (az idegenforgalom talán 10%-a ha van a költségvetésnek), viszont melegágya a vírus terjedésének.[13] Akkor, amikor lehet tudni, hogy jön a második hullám.

A kormány tudtommal egyetlen módon támogatja a családokat: kölcsönökkel. Hogy még jobban függjenek tőle. A kölcsönök egy részét elengedi: ezzel kecsegtetni a hitelfelvevőket. Olyankor vegyenek fel hitelt az emberek, amikor teljesen bizonytalan a jövőjük a vírus következményei miatt? Mi ez, ha nem felelőtlen családpolitika?

Munkanélküliség

Munkanélküli segély hossza.png

Először is tudni kell, hogy Magyarországon a legrövidebb a munkanélküli segély. Az EU-ban biztosan, de alighanem az egész világon. 2010-ben csökkentették le 3 hónapra: addig 6 hónap volt, ami az EU-ban az alsó szint. Aztán a csökkentés után a fidesz elkezdett dicsekedni azzal, milyen jól alakul a munkanélküli statisztika. Persze: egy csomó ember kiesett a munkanélküli segélyből is: ők kikerültek a statisztikából.

És még ezt a három hónapot sem fizetik.

Az öcsém július 2-án kapta kézhez a felmondást. Nem a vírus miatt: pedagógusként nem írta alá az új munkafeltételeket. A pedagógusok mostantól nem állami alkalmazottak. A fidesz minden, az embereket közvetlenül érintő állami feladattól megszabadul: oktatás, egészségügy, szociális ellátás. A tanárok a fidesz által létrehozott iskolafenntartó szervezetek munkavállalói. A tanári felmondások véletlenül estek egybe a vírus okozta munkahely-megszűnésekkel: a törvény megjelenésekor még nem volt vírus, csak a szokásos, egyeztetés nélküli fidesz-törvényhozás.

Aznap be is adta a kérelmet a munkanélküli segélyre. Egy hónappal később érdeklődött. Azt válaszolták telefonon, hogy még az áprilisi kérelmeket dolgozzák fel (augusztus elején!). Október 15-én kapta meg a két havi segélyt (mert szeptember 1-jétől el tudott helyezkedni).

A kormány akkor nem fizeti a munkanélküli segélyt, amikor a legnagyobb szükség lenne rá. (Nem az öcsémnek: ő szeptembertől talált magának állást, hanem a vírus miatt elbocsátott embereknek.)

Viszont remekül alakul a munkanélküli statisztika. Talán a legjobban az egész EU-ban. Csak a foglalkoztatás csökken. Az is a legjobban az EU-ban.

Lehet ezt ennél rosszabbul csinálni? Az emberek még sincsenek az utcán. Sőt, még nő is a kormány népszerűsége.

Vagy az egész világ bolond, vagy csak én.
– Albert Einstein

Táppénz nélkül

A legnagyobb probléma szerintem, hogy ha a gyerek egészséges, és azért marad otthon, mert karantén van az iskolában, a szülő egy fillér táppénzt sem kap. Pedig a gyerekre akkor is vigyázni kell. Ez közérdek. Akkor pedig az államnak részt kell vennie a megoldásban. Az állam pont erre való.

Ha valaki disznót tart, és azok száj- és körömfájást kapnak, a fertőzés elkerülésére disznókat leölik (ez közérdek), a gazda pedig kártérítést kap. Emberi fertőzés esetén nem jár kártérítés, ha közérdekből károsul valaki?

Jövedelem nélkül nem lehet élni. Magyarország a kiskapuk hazája (a Kádár-féle háztájik és GMK-k óta). Mit fog tenni a szülő?

  • Beküldi a gyereket betegen az iskolába. Ennél rosszabbat nem is tehet, de az ő szemszögéből esetleg nincs más megoldás.
  • Otthon hagyja egyedül. Meg fog nőni a gyerekbalesetek száma. Ráadásul abban sem bízhatunk, hogy a gyerek tartja a karantént, abban meg pláne nem, hogy részt vesz az iskolai távoktatásban.
  • A nagyszülőkre bízza. Azokra, akik a legjobban veszélyeztetettek.
  • Ismerős gondjaira bízza (esetleg pénzért), aki esetleg több más gyerekre vigyáz. Vagyis illegális óvodák/napközik jönnek létre, mindenféle egészségügyi ellenőrzés nélkül. Ez több, mint kockázatos.
  • A körzeti orvos betegállományba veszi. A táppénzzel is vannak gondok (lásd alább), de ez ráadásul táppénzcsalás is. Hálapénzzel már bűnszövetkezetben. Oda jutunk, hogy (szinte) bárkit felelősségre lehet vonni, mert a szabályok betartásával lehetetlen élni. Ez a jogállam alapjait ássa alá.

Ha a gyerek beteg, a szülőnek jár táppénz, de annak első 15 napját a munkáltató fizeti. Nemcsak kiesik a munkaerő, de ez még pénzbe is kerül neki. Ilyen munkaügyi helyzetben meg fogja merni kockázatatni a szülő, hogy beteget jelentsen? A munkáltató nem a számára kockázatos családosokat fogja elbocsátani? Hol van ilyenkor a kormány a családvédelmi programjával?

A kormány fütyül a problémára. És nemcsak a kormány: az ellenzéki pártok sem tesznek semmit, egy-két erőtlen nyilatkozat kivételével. Pedig szerintem ez a legnagyobb gazdasági probléma a vírussal kapcsolatban. Ezt még az én elefántcsont-tornyomból is lehet látni. Öngerjesztő folyamat: a munkaerő elbocsátásával a termelés csökken, ami újabb elbocsátásokhoz vezet. Meg keresletcsökkenéshez, amiből termeléscsökkentés következik.

Jegyzetek

  1. Szepesi Anita: Müller Cecília: Mindenki nyugodjon meg, aki oltakozni kíván, az megteheti. www.napi.hu (2020. okt. 28.)
  2. „Ha semmiféle szigorítás nem történik, tragédiára kell felkészülni Magyarországon". Falus Ferenc nyilatkozata a Klubrádióban hirklikk.hu (2020. okt. 28.)
  3. COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU). www.arcgis.com (Hozzáférés: 2020. nov. 8.)
  4. 4,0 4,1 KORONAMONITOR Naponta frissülő adatok, grafikonok és térképek a koronavírus aktuális magyarországi helyzetéről.
  5. Koronavírus: Nem tud megbirkózni az OMSZ a napi 12 ezer tesztigényléssel. index.hu (2020. okt. 29.)
  6. Elvágta magát az állam, hogy több tesztet csinálhasson. www.napi.hu (2020. okt. 28.)
  7. Czinkóczi Sándor: Zárnak a középiskolák és egyetemek, az éttermek, kijárási tilalom lesz este 8 után. 444.hu (2020. nov. 9.)
  8. Sarkadi Zsolt: A járványvédelmi szabályok azonnali szigorítására szólította fel a kormányt a Magyar Orvosi Kamara. 444.hu (2020. okt. 27.)
  9. Szurovecz Illés: Orbán azt jósolja decemberre, ami a legrosszabb forgatókönyvnek tűnt a kórházakban. 444.hu (2020. nov. 6.)
  10. Kunetz Zsombor: A káosz, mint rendezőelv. rontgen.444.hu (2020. nov. 6.)
  11. Orbán uralkodik, avagy tények és tévhitek a veszélyhelyzet ismételt bevezetéséről. Eötvös Károly Intézet
  12. 2020. szeptember 20-a körül.
  13. Lásd pl. a fürdők, strandok nyitvatartását, ahol a legkönnyebben terjed a vírus.

Forrás

Aktuális adatok:

Szeptember: