„Koronavírus (család)” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
a (Laci átnevezte a(z) Koronavírus – személyes tapasztalatok lapot Koronavírus lapra átirányítás nélkül)
5. sor: 5. sor:
 
A tényeket feketével, a saját megjegyzéseimet {{vél|barnával}} írom.
 
A tényeket feketével, a saját megjegyzéseimet {{vél|barnával}} írom.
   
A legszomorúbb tény, amit a kormány – az ő szempontjából érthetően – nem ver nagydobra: az EU-ban Magyarország a második legfertőzötteb ország Franciaország után. Leköröztük Olasz- és Spanyolországot.
+
A legszomorúbb tény, amit a kormány – az ő szempontjából érthetően – nem ver nagydobra: az EU-ban Magyarország a második legfertőzöttebb ország Franciaország után. Leköröztük Olasz- és Spanyolországot.
   
 
== Iskola ==
 
== Iskola ==

A lap 2020. szeptember 25., 11:54-kori változata

A vírus szerencsére nem érint közvetlenül: a környezetemben nincs fertőzött. A személyes kapcsolatokból vannak információim, amik önmagukban nem általánosíthatók, de más tapasztalatokkal együtt igen.

Sajnos inkább csak kérdéseim vannak, mint válaszaim, viszont kellene legyenek, akik tudnak válaszolni. A kormány csak menekül: kínjában megint bedobta a migráskérdést[1]. Nincsenek válaszai.

A tényeket feketével, a saját megjegyzéseimet barnával írom.

A legszomorúbb tény, amit a kormány – az ő szempontjából érthetően – nem ver nagydobra: az EU-ban Magyarország a második legfertőzöttebb ország Franciaország után. Leköröztük Olasz- és Spanyolországot.

Iskola

Az unokám most ment első osztályba. Illetve ment volna: augusztus 28-án náthás lett. Ez egy gyerekkel számtalanszor előfordul, de most ugye nem árt vigyázni.

A fiam telefonált az iskolába. Nagy tanácstalanság: senki nem tudja, mit kell tenni. (Miért nem? Hogyan lehetett így elindítani az oktatást szemtemberben, amikor a döntés idején már tudták, hogy jön a második hullám?) Végül a körzeti orvoshoz irányítják. Telefon: nagy tanácstalanság. Végül hosszú habozás után a körzeti orvos beutalta az unokámat ingyenes koronavírus-tesztre. Maradjon otthon, várja a mentőt.

Otthon maradt, várta. A mentő nem jött másfél hétig. Újabb telefon a körzeti orvosnak. Ha a fiam nem telefonál, egyáltalán nem járna iskolába? Meddig? Megkapta az engedélyt az iskolába járásra teszt nélkül. A náthája elmúlt, letöltötte a karantén idejét. Ezzel a mi problémánk megoldódott, de ez nemcsak bennünket érintő kérdés.

Nem tudom, hogy helyes volt-e szeptembertől elindítani az iskolákat. Azt viszont biztosan tudom, hogy ha igen, pontos eljárásrend kellett volna:

  • Mit kell tenni gyanú esetén?
  • Ki kerüljön karanténba, ha egy gyerekről kiderül, hogy fertőzött?
  • Ki kerüljön karanténba, ha egy tanárról kiderül, hogy fertőzött? Minden osztály, ahol tanított? Minden tanár kolléga? Az általuk tanított osztályok is?

Ha következetesek vagyunk, egyetlen fertőzés miatt az egész iskolát be kell zárni. Ez nyilván nem tartható. Akkor viszont tesztelni kell, nehogy elszabaduljon a pokol (azaz a vírus). Kiket? Mennyi időnként? Mikor lehet újrakezdeni az oktatást az iskolában vagy az osztályban? Hány egészséges gyerek és tanár kell hozzá?

Az iskola nyilván nem győzi a kétszeres oktatást (osztályban és interneten). A párhuzamos osztályokat viszont esetleg össze lehet vonni internetes oktatásra. Ez iskolánként változó: az igazgató hatásköre kell legyen.

Nem tudom, mi a helyes válasz. Egyet tudok: ezt el kellett volna dönteni, mielőtt meghozta a kormány a szeptemberi iskolakezdésről szóló döntést. Jól vagy rosszul, de dönteni kellett volna. Enélkül az iskolakezdés a legnagyobb felelőtlenség.

A kormány nem kormányoz, csak hagyja, hogy történjenek a dolgok. A semmittevés miatt viszont rossz irányba történnek.

Úgy tudom, a karanténról nem az igazgató, hanem az iskolafenntartó dönt. Ahol ugye nem tanárok, hanem gazdasági szakemberek ülnek. Biztos, hogy jól van ez így?

Még valami. Szűrésen nem lázmérést értek: a fertőzöttek (különösen, ha gyerekek) jelentős részének nincs láza. A szűrés egyszerű, minden gyereken elvégezhető, és egyébként sem jó, ha egy gyerek lázasan megy iskolába: helyes, hogy csinálják. Akinél viszont alapos a vírusgyanú, ott mintavételezéses teszt kell.

Táppénz nélkül

Ha a gyerek egészséges, és azért marad otthon, mert karantén van az iskolában, a szülő egy fillér táppénzt sem kap. Pedig a gyerekre akkor is vigyázni kell. Ez közérdek. Akkor pedig az államnak részt kell vennie a megoldásban.

Ha valaki disznót tart, és azok száj- és körömfájást kapnak, a fertőzés elkerülésére disznókat leölik (ez közérdek), a gazda pedig kártérítést kap. Emberi fertőzés esetén nem jár kártérítés?

Jövedelem nélkül nem lehet élni. Magyarország a kiskapuk hazája (a Kádár-féle háztájik és GMK-k óta). Mit fog tenni a szülő?

  • Beküldi a gyereket betegen az iskolába. Ennél rosszabbat nem is tehet, de az ő szemszögéből esetleg nincs más megoldás.
  • Otthon hagyja egyedül. Meg fog nőni a gyerekbalesetek száma. Ráadásul abban sem bízhatunk, hogy a gyerek tartja a karantént, abban meg pláne nem, hogy részt vesz az iskolai távoktatásban.
  • A nagyszülőkre bízza. Azokra, akik a legjobban veszélyeztetettek.
  • Ismerős gondjaira bízza (esetleg pénzért), aki esetleg több más gyerekre vigyáz. Vagyis illegális óvodák/napközik jönnek létre, mindenféle egészségügyi ellenőrzés nélkül. Ez több, mint kockázatos.
  • A körzeti orvos betegállományba veszi. A táppénzzel is vannak gondok (lásd alább), de ez ráadásul táppénzcsalás is. Oda jutunk, hogy (szinte) bárkit felelősségre lehet vonni, mert a szabályok betartásával lehetetlen élni. Ez a jogállam alapjait ássa alá.

Ha a gyerek beteg, a szülőnek jár táppénz, de annak első 15 napját a munkáltató fizeti. Nemcsak kiesik a munkaerő, de ez még pénzbe is kerül neki. Ilyen munkaügyi helyzetben meg fogja merni kockázatatni a szülő, hogy beteget jelentsen?

A kormány fütyül a problémára. És nemcsak a kormány: az ellenzéki pártok sem tesznek semmit, egy-két erőtlen nyilatkozat kivételével. Pedig szerintem ez a legnagyobb gazdasági probléma a vírussal kapcsolatban. Ezt még az én elefántcsont-tornyomból is lehet látni. Öngerjesztő folyamat: a munkaerő elbocsátásával a termelés csökken, ami újabb elbocsátásokhoz vezet.

Gazdaság

A kedves vezető a napokban[2] azt nyilatkozta, hogy a legfontosabb cél a gazdaság működőképességének fenntartása.

A szocializmusban nőttem fel. Mi még megtanultunk a sorok között olvasni. Ez van a sorok között:

A csőd szélén állunk, elvtársak!

Az EU-ban Magyarországon csökkent a legjobban a foglalkoztatottság: 9%-kal. Mit tett a kedves vezető? Úgy gondolta, a belső turizmus fogja megmenteni a gazdaságot. Ez önmagában is ostobaság (az idegenforgalom talán 10%-a ha van a költségvetésnek), viszont melegágya a vírus terjedésének.[3] Akkor, amikor lehet tudni, hogy jön a második hullám.

A kormány tudtommal egyetlen módon támogatja a családokat: kölcsönökkel. Hogy még jobban függjenek tőle. A kölcsönök egy részét elengedi: ezzel kecsegtetni a hitelfelvevőket. Olyankor vegyenek fel hitelt az emberek, amikor teljesen bizonytalan a jövőjük a vírus következményei miatt? Mi ez, ha nem felelőtlen családpolitika?

Tényleg jót fog tenni a gazdaságnak a körbetartozási hullám, amit a rendszerváltáskor átéltünk?

Munkanélküliség

Munkanélküli segély hossza.png

Először is tudni kell, hogy Magyarországon a legrövidebb a munkanélküli segély. Az EU-ban biztosan, de alighanem az egész világon. 2010-ben csökkentették le 3 hónapra: addig 6 hónap volt, ami az EU-ban az alsó szint. Aztán a csökkentés után a fidesz elkezdett dicsekedni azzal, milyen jól alakul a munkanélküli statisztika. Persze: egy csomó ember kiesett a munkanélküli segélyből is: ők kikerültek a statisztikából.

És még ezt a három hónapot sem fizetik.

Az öcsém július 2-án kapta kézhez a felmondást. Nem a vírus miatt: pedagógusként nem írta alá az új munkafeltételeket. A pedagógusok mostantól nem állami alkalmazottak. A fidesz minden állami feladattól megszabadul. A tanárok a fidesz által létrehozott iskolafenntartó szervezetek munkavállalói. A tanári felmondások véletlenül estek egybe a vírus okozta munkahely-megszűnésekkel.

Aznap be is adta a kérelmet a munkanélküli segélyre. Egy hónappal később érdeklődött. Azt válaszolták telefonon, hogy még az áprilisi kérelmeket dolgozzák fel (augusztus elején)!. Azóta (szeptember 24-ig) sem kapott egy fillért sem.

A kormány akkor nem fizeti a munkanélküli segélyt, amikor a legnagyobb szükség lenne rá. (Nem az öcsémnek: ő szeptembertől talált magának állást, hanem a vírus miatt elbocsátott embereknek.)

Viszont remekül alakul a munkanélküli statisztika. Talán a legjobban az egész EU-ban. Csak a foglalkoztatás csökken. Az is a legjobban az EU-ban.

Lehet ezt ennél rosszabbul csinálni? Az emberek még sincsenek az utcán. Sőt, még nő is a kormány népszerűsége.

Vagy az egész világ bolond, vagy csak én.
– Albert Einstein

Morzsák

Az egyik ismerősöm bátyja kapta el a vírust. A környezetéből négyen úgy kaptak negatív vírustesztet, hogy le sem vették a mintát.

Horvátországban pénzért árulják a vírusteszt-eredményeket. Negatívakat és pozítívakat egyaránt. Kinek mi az előnyös. Ránk is ez vár?

Jegyzetek

  1. 2020. szeptember 24.
  2. 2020. szeptember 20-a körül.
  3. Lásd pl. a fürdők, strandok nyitvatartását, ahol a legkönnyebben terjed a vírus.