„Választás” változatai közötti eltérés
Laci (vitalap | szerkesztései) |
Laci (vitalap | szerkesztései) |
||
149. sor: | 149. sor: | ||
A normális állapotba visszatérés {{idézet|első lépése kizárólag a választási rendszer megváltoztatása lehet. Ez mindennek a kulcsa, az Alaptörvénnyel… vagy bármi mással csak utána, a demokrácia és az alkotmányosság, a jogállam helyreállítása után lehet foglalkozni.|Vörös Imre, volt alkotmánybíró}} |
A normális állapotba visszatérés {{idézet|első lépése kizárólag a választási rendszer megváltoztatása lehet. Ez mindennek a kulcsa, az Alaptörvénnyel… vagy bármi mással csak utána, a demokrácia és az alkotmányosság, a jogállam helyreállítása után lehet foglalkozni.|Vörös Imre, volt alkotmánybíró}} |
||
+ | |||
+ | == Választás 2010. == |
||
+ | A fidesz a szavazatok 52,73%-ával szerzett ⅔-ot.<ref>{{CitWeb|url=https://kozvelemeny.org/2021/01/14/nem-lesz-ketharmad/|tit=Nem lesz kétharmad|aut=Bánovics Attila|date=2021-01-14}}</ref> |
||
== Európai választási rendszerek == |
== Európai választási rendszerek == |
A lap 2021. december 19., 06:30-kori változata
A választási eljárásról röviden annyit, hogy az országot kb. 1000 választópolgárból álló választókörökre osztják: itt működnek a számlálóbizottságok. (Egy település egy választókör, így a szavazópolgárok száma kevesebb is lehet.) A választásra jogosult a szavazás előtt a népességnyilvántartás adatai alapján megkapja az értesítést, hogy melyik választókörben szavazhat. Ha a szavazás napján nem ott tartózkodik, előzetesen átjelentkezhetik másik választókörbe.
A számlálás a választókörökben történik. Az itt készült jegyzőkönyv a továbbiakban nem módosul, a további feldolgozás a jegyzőkönyvek összegzéséből áll. Valamennyi választókör összesített adatai megtalálhatók az Országos Választási Bizottság honlapján. Az összesítések számítógép nélkül, kézzel is elvégezhetők, vagyis a számítógépes csalás lehetősége kizárt. Csalási lehetőség csak a jegyzőkönyveknél van. Ezért lenne fontos, hogy minden szavazókörnek legyen ellenzéki párt által delegált tagja is, aki jelezheti az esetleges visszaélést. A 2018-as választáson csak a választókörök 11,7%-ában volt. Hadházy Ákos mozgalmat indított, hogy az EP-választásokon minél több választókörben legyen.[1]
A választókörök lakossága és határai viszont jelentősen befolyásolják az eredményt, és választások előtt hirtelen meg szokott változni a billegő körzetek lakosságszáma. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital (PC) ezért közérdekű adatigénylést adott be a lakcím-nyilvántartási adatokra, majd az elutasítás után a bíróságon pert nyert. Így – utólag – kiderülhet, hogy történtek-e visszaélésszerű lakcímbejelentések a 2018-as országgyűlési választás előtt.[2]
Választójogi törvény
A fidesz már 2006-ban elhatározta, hogy a hatalmának hosszú távú biztosítására szavazójogot ad a külföldi magyarságnak.[3] 2011-ben Kövér László vezetésével úgy alakították át a törvényt, hogy a 2006-os eredmények alapján valamennyi körzetben a fidesz nyerjen.[4]
A jobb oldali ábra az európai országok választásainak aránytalanságát mutatja. Minél nagyobb a Gallagher-index,[5] annál aránytalanabb a választás.
A jobb oldali ábrán látható, hogy Európában – Franciaország és Anglia után – a mi választási rendszerünk a leginkább aránytalan. Angliában csak egyéni választás van, listák nincsenek: nem csoda, hogy aránytalan. Franciaországban viszont kétfordulós rendszer van. A jobb oldali ábrán az első forduló szerepel (hogy a kis pártok is benne legyenek), viszont a mandátumokat a második forduló eredményei alapján osztják ki.
A választási törvény 2011-es megváltoztatása tovább növelte az aránytalanságot:
- növelte a rendszeren belül az egyéni választókerületek arányát
- eltörölte a második fordulót
- bevezette a másutt ismeretlen győzteskompenzációt
- a kis pártok érdekeltté váltak abban, hogy minél több egyéni jelöltet állítsanak, ezzel növelve a szavazatok szétaprózódását:
- a többes jelöléssel könnyű volt megszerezni az induláshoz szükséges támogató aláírásokat
- a párt- és kampányfinanszírozás új rendszere anyagilag vonzóvá tette a külön indulást[6]
- a kapcsolt pártlisták eltörlése pedig a korábbinál sokkal fontosabbá tette minél több jelölt indítását.
A választási eljárási törvény úgy rendelkezik, hogy a magyarországi lakóhellyel nem rendelkezők (magyarul: az erdélyiek) szavazhatnak levélben, a lakóhellyel rendelkezők (magyarul: a külföldön dolgozók) csak konzulátuson. Az Alkotmánybíróság szerint ez nem alkotmánysértő.[7]
Választási eljárás
A választási eljárásról szóló törvény az országot 106 egyéni választókerületre osztja úgy, hogy minden választókerületben körülbelül ugyanannyi választópolgár legyen. A 2011-es választási törvényben a választókerületeket a fidesz választási szempontjai szerint „optimalizálták”.[8]
A választókerület központja (az oda tartozó nagyobb város vagy kerület kijelölt önkormányzata) bonyolítja le a választókerületen belüli teendőket: a választókörök jegyzőkönyveinek az összegyűjtését, összesítését és továbbítását az Országos Választási Bizottsághoz.
A választókerületeken belül alakítják ki a választóköröket: itt működnek a számlálóbizottságok.
- A szavazatszámláló bizottságnak és a helyi választási bizottságnak csak a településen… lakcímmel rendelkező, a központi névjegyzékben szereplő választópolgár lehet tagja.[9]
A választókerület fogalma változik a választástól függően:
- képviselőválasztáson a 106 egyéni választókerület (ebből Budapesten 18)
- önkormányzati választáson az önkormányzat területe (ebből Budapesten 23)
- Európai parlamenti választáson vagy népszavazáson az egész ország egyetlen választókerület.
Választókörök
A választóköröket településenként úgy alakítják ki, hogy legfeljebb 1000–1200 választópolgár tartozzék oda. A választókörök nem függenek a választástól, de technikai okokból néha módosulnak (új utcák, az új lakásokba költözők miatt 1000 választópolgárnál jóval több kerül egy választókörbe).
A 2018-as képviselőválasztáson 10179 szavazókör volt, ebből 1191-ben nem volt ellenzéki megfigyelő (11,7%).
A magyar állampolgárok a lakóhelyük szerinti választókörben szavazhatnak, de jelezhetik, hogy a választás napján ideiglenesen máshol tartózkodnak (átjelentkezés). Minden választókerületben kijelölnek egy választókört a lakóhellyel nem rendelkezők számára. Akinek nincs magyarországi lakóhelye, valamelyik nagykövetségen, konzulátuson, szomszédos ország esetén levélben is szavazhat.
A választóköri adatok megtalálhatók az Országos Választási Iroda honlapján, választásonként, azon belül választókörönként két lapon. Pl. a lakcímem XXII. Háros u. 47-49. Ez Budapest 18. választókerületében van, a 2018. évi képviselőválasztáson a 27. választókörben. Az enyémről szóló két lap:
- egyéni választóköri eredmények (az indulók listája és a kapott szavazatok száma)
- a választókörhöz tartozó közterületek (utcák, terek, stb.) listája
Mindkét lap tartalmazza a „felettes” választókerületet, és a választókör címét.
A választókerületek politikai célzatú megváltoztatása a gerrymandering. Ez történt az összes választókerülettel a 2013-as választási eljárásról szóló törvényben.
Szavazási szabályok
A legegyszerűbb szavazási mód az egy X-es: minden lapon egy indulót lehet bejelölni.
Az önkormányzati választáson a 10000 főnél kisebb települések képviselőtestületének megválasztására a több X-es szavazást használják. Mindenkinek annyi szavazata van, ahány fős a testület. Ezzel elkerülhető a kompenzációs lista.
A több X-es szavazást javasolják többen a 2021-es ellenzéki előválasztásra, de egyetlen jelölt kiválasztására, hogy kiszűrjék a választók egy részének szimpatikus, mások számára elutasított jelölteket (jóváhagyó szavazás).[10] A modern időkben összesen két helyen alkalmaztáken a több X-et, 2018-ban és 2020-ban az USA két városában. Az utóbbi St. Louis-ban történten. 4 jelölt volt (három fekete, egy fehér), közülük ketten kaptak mandátumot, max. 4 X-et lehetett tenni.[11] A szavazatok száma szavazónként 1,56 volt, kevesebb, mint a mandátumok száma. Nem világos, hogy az emberek nem ismerték a szabályokat, vagy egyetlen jelölthöz ragaszkodtak. A mandátumot végül az egyik fekete és a fehér jelölt szerezte meg.
A bonyolultabb választási rendszerekben a választók sorba állítják a jelölteket (rangsorolásos szavazás). Az ilyen rendszer nem a legtöbb szavazó jelöltjét, hanem a leginkább elfogadott jelöltet hozza ki győztesnek. Ilyen pl. a Borda-számolásen, ahol a jelöltek 0-tól sorszámokat kapnak (a legnagyobb számot a leginkább kedvelt jelölt), és a kiértékeléskor ezeket egyszerűen összeadják. A módosított Borda-rendszerben nem kell minden jelöltet sorbarakni: ők nem kapnak pontot attól a szavazótól, csak a sorrendbe állítottak, 1-től kezdve. Ezzel az a baj, hogy aki nem szavaz mindenkire, kevesebb pontot ad a preferált jelöltnek.
A fidesznek lejt a pálya
- A választókerületeket úgy rajzolták át, hogy a fidesznek kedvezzen. Pl. gettósítottak: egy választókerületbe tették az ellenzéki szavazókat, hogy a többiben esélyük legyen.
- A határon túliaknak szavazati jogot adtak, olyan feltételekkel, hogy 10 évig nem kell ellenőrizni a választási jogukat. Így azok nevében is lehet szavazni, akik időközben meghaltak. Volt rá példa, hogy egy 37 éve halott nő került fel a választásra jogosultak közé.[12]
- A magyar lakcímmel rendelkező, külföldön tartózkodók nem szavazhatnak levélben, csak személyesen. Ezzel feszültséget lehet kelteni az ellenzéki pártok között, és együtt lehessen mindenkit gyurcsányozni.
- A korábbi 27 helyett legalább 71 választókerületben és 14 megyében kell egyéni jelöltet indítani a listaállításhoz.
„ | Aki Gyurcsány Ferenccel közösen akar kormányozni, az induljon vele közös listán, és ne trükközzön. | ” |
– Volner János, a 71-es módosító benyújtója |
- A két fordulós választás eltörlése, választási szövetség kötése az egyéni választáson.
- Győzteskompenzáció. A Political Capital szerint 2014-ben 6, 2018-ban 5 mandátumot jelentett a fidesznek. Ettől lett ⅔-a.
- Információhiány, nemcsak a választás időszakában, hanem általában. Csak a fidesz által kreált valóság jut el a választókhoz. A kormány nem a teljes ország, hanem csak a fidesz információit közli. Az előválasztásról pl. a köztévé nem számolt be az előválasztás ideje alatt. Az előválasztáson a fidesz nem indult, mégis másfélszer annyit költött ellenkampányra, mint az összes résztvevő együttvéve. A Magyarország egész területén fogható összes rádiófrekvencia a fidesz kezében van, és a tévék túlnyomó többsége is.
- A kamupártok indulásának megkönnyítése a kopogtatócédulák eltörlésével, korlátlan számú jelölt támogatható, 1 mFt-s kampánytámogatás (amit akkor kell visszafizetni, ha a jelölt 1%-nál kevesebbet kap).[13]
- Nincs útmutató a számlálói panaszok benyújtására, így formai okokból elutasítják a jó részüket a választási bizottságok.
- Voksturizmus.[14]
- A szavazólap legálisan fotózható, láncszavazás.
- A közmunka elvesztésével való fenyegetés 2014-ben kb. 5 mandátumot hozott a fidesznek.
Választás 2019.
2019-ben két választás volt Magyarországon:
- az Európai Parlament 21 magyar képviselőjének megválasztása május 26-án[15]
- önkormányzati választás október 13-án
Választás 2018.
Szavazat | Összes választó % |
Szavazott % | |
---|---|---|---|
Szavazásra jogosult | 8312173 | 100,0 | |
Szavazott | 5694751 | 68,5 | 100,0 |
Fideszre | 2824551 | 34,0 | 49,6 |
Fidesz ellen | 2870200 | 34,5 | 50,4 |
Szavazat | Összes választó % |
Szavazott % |
Országos lista % | |
---|---|---|---|---|
Szavazott[16] | 5312648 | 63,9 | 93,3 | 100,0 |
Fideszre | 2824551 | 34,0 | 49,6 | 53,2 |
Fidesz ellen[16] | 2488097 | 29,9 | 43,7 | 46,8 |
2018-ban parlamenti választások voltak Magyarországon. Sok furcsaság történt, és választási csalásokról szóló hírek kaptak szárnyra.
Bár a határon túliak 95%-a a fideszre szavazott, ez nem eredményezett többlet mandátumot.[17]
Választási rendszer
A magyar választási rendszer a fidesz felé lejt:
- a választókerületek beosztása[8]
- a második forduló elhagyása
- kampányfinanszírozási rendszer
- televíziós és plakáthirdetések szabályozása
- győzteskompenzáció: a fidesznek kellett a legkevesebb szavazat egy mandátumhoz
- a választásért felelős szervek összetétele
tudatosan a fidesz aktuális érdekeire lett szabva, az állami szerveknél pedig
- a közmédia pártutasításos vezérlése
- közpénzzel megtámogatott, lojális oligarchák által megszerzett országos és regionális kereskedelmi médiumok
- az Állami Számvevőszék[18] és az Alkotmánybíróság diszkriminatív jogalkalmazása.
Arányos választási rendszerben a mandátumok eloszlása az országos listára leadott szavazatok arányában alakulna (jobb oldali alsó táblázat), vagyis a fidesznek 106, az ellenzéknek 94 mandátuma lenne. Ez minimális, de a kormányzáshoz biztos többséget jelentene, és nagyon messze lenne a győztest kompenzáló választási rendszer által produkált ⅔-tól.
Választás 2014.
A fidesz választási programja egyetlen szó volt: „Folytatjuk.”
E fejezet forrása: Diószegi-Horváth Nóra: Alkotmányos jogunk törvényt szegni? A teljes interjú Vörös Imre volt alkotmánybíróval, jogászprofesszorral. www.vasarnapihirek.hu (2014. okt. 26.)
Az EBESZ 36 pontban sorolta fel a kifogásait. A legfontosabbak: nem egyenlő a választójog, és a választás az egész választási rendszer miatt, amely egyértelműen a kormánypártoknak kedvezett, nem volt tiszta. A jelentés hosszan sorolja a problémákat a választási kampányhirdetéseknek a médiumokban az Alaptörvény szintjén történő korlátozásától a határon túli szavazók névjegyzékének titkosságáig és szavazásuk módjának átláthatatlanságáig, vagyis ténylegesen a csalás gyanúját veti fel.
A németországi választásokon az Angela Merkel vezette kereszténydemokraták és a bajor testvérpárt a szavazatok 43%-át szerezte meg, és persze – ahogyan demokráciában történni szokott – koalíciós partner után kellett néznie, mert ebből sehogyan sem lesz a képviselői helyek többsége. Nálunk a kormánypárt 44%-ot kapott, de ehhez a képviselői helyek kétharmada járt.
A jelentést nem hozták nyilvánosságra. Ezek után az EBESZ nem jött el az önkormányzati választásokra.[19]
A Fővárosi Közgyűlést nem a választók választják: az nem legitim.
Az Alaptörvény C cikkének második bekezdése kimondja, hogy a közhatalom kizárólagos birtoklására való törekvés ellen fel lehet és fel is kell lépni. Törvényes eszközökkel. De csak a törekvésnél szabja feltételként a törvényes eszközökkel való fellépést. Ha már megvalósult az önkényuralom, ilyen feltételnek nincs értelme.
„ | S minthogy Magyarországon az önkényuralom már tény, épp ezért szeretném felmenteni Magyarország polgárait, és felhívni őket arra, hogy igenis, ne tartsák be azokat a törvényeket, amelyekről kimondható, hogy alkotmányellenesek! | ” |
– Vörös Imre, volt alkotmánybíró |
A normális állapotba visszatérés
„ | első lépése kizárólag a választási rendszer megváltoztatása lehet. Ez mindennek a kulcsa, az Alaptörvénnyel… vagy bármi mással csak utána, a demokrácia és az alkotmányosság, a jogállam helyreállítása után lehet foglalkozni. | ” |
– Vörös Imre, volt alkotmánybíró |
Választás 2010.
A fidesz a szavazatok 52,73%-ával szerzett ⅔-ot.[20]
Európai választási rendszerek
A legtöbb országban tisztán listás választási rendszer van. Kivételek:
- vegyes: Litvánia, Magyarország és Oroszország.
- többségi: Franciaország, Egyesült Királyság, Belarusz.
Németország vegyes de a listás elem mindent eldönt.
Jegyzetek
- ↑ 2019/3 Hadházy: Mi nem félhetünk jobban náluk. 168ora.hu (2018. jan. 16.) 5 pontos követelés és az idei választások; ápolási díj; lakáspolitika; numerus clausus.
- ↑ Pert vesztettek Pintérék, ki kell adniuk a lakcím-nyilvántartási adatokat. nepszava.hu (2019. nov. 6.)
- ↑ YouTube-videó. YouTube (2006. márc. 19.) (videó) A fidesz azért adott választójogot a külföldi magyarságnak, hogy bebetonozza a hatalmát..
- ↑ Kövér László: igen, a Fidesznek lejt a pálya. hvg.hu (2018. feb. 3.)
- ↑ A Gallagher-index a százalékos mandátum- és szavazatarányok pártonkénti különbsége négyzetösszegének a gyöke, osztva 2-vel, vagyis a mandátum- és szavazatarányok különbségének szórása.
- ↑ Az új rendszerben több állami támogatás jár akár már 27 egyéni jelölt puszta indítása után is, mint egy-egy kisebb parlamenti párt egész éves munkájához, és gyorsan nő az állami támogatás aránya, ha a listaállításhoz minimálisan szükségesnél több egyéni jelöltet állít egy párt.
- ↑ Ab: nem alkotmánysértő, ha az erdélyi magyar szavazhat levélben, az Angliában dolgozó nem. m.hvg.hu (2016. ápr. 20.)
- ↑ 8,0 8,1 Mr Flynn Rider: Kövér László beismerte a választási csalást, a pártja szerint nincs itt semmi látnivaló. b1.blog.hu (2018. feb. 6.) A választókerületek kijelölésekor.
- ↑ 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról. net.jogtar.hu (2013. ápr. 18.) 17. § (1) a).
- ↑ Kósa Lívia – Csóka Endre – Tóka Gábor: Több X, jobb előválasztás, nagyobb esély a Fidesz ellen. azonnali.hu (2021. márc. 24.)
- ↑ Nathaniel Rakich: In St. Louis, Voters Will Get To Vote For As Many Candidates As They Want. fivethirtyeight.com (2021. márc. 1.)
- ↑ Ahogyan a Fidesz csal 1.rész. Juhász Péter videósorozata, 1. rész YouTube (2021. dec. 2.) (videó)
- ↑ Ahogyan a Fidesz csal 2. rész. YouTube (2021. dec. 7.) (videó)
- ↑ Ahogyan a Fidesz csal 3. rész. YouTube (2021. dec. 9.) (videó)
- ↑ Áder kitűzte az EP-választás időpontját. hirklikk.hu (2019. márc. 1.)
- ↑ 16,0 16,1 Országos listán mandátumot nyert pártok: fidesz, Jobbik, MSZP, LMP, DK.
- ↑ Kibabrált a matek a Fidesszel, hiába a sok határon túli szavazat, nem lett belőle plusz mandátum. 444.hu (2018. ápr. 15.)
- ↑ Pártfinanszírozási ügyek
- ↑ Diószegi-Horváth Nóra: Alkotmányos jogunk törvényt szegni? A teljes interjú Vörös Imre volt alkotmánybíróval, jogászprofesszorral. www.vasarnapihirek.hu (2014. okt. 26.)
- ↑ Bánovics Attila: Nem lesz kétharmad. kozvelemeny.org (2021. jan. 14.)
Források
- Levélszavazás: elfogadhatatlan, hogy a külföldön élő magyarokat hátrányosabb helyzetbe hozzák, mint a határon túli kettős állampolgárokat. Magyar György magyarugyved.blog.hu (2021. márc. 9.)
- Bódi Mátyás: Ellenzéki előválasztás? És vidéken azt mégis ki fogja lebonyolítani? www.valaszonline.hu (2021. ápr. 7.) Pártdelegáltak a legutóbbi választásokon.
- Ungár Tamás: Fölényes ellenzéki győzelem Dunaújvárosban. nepszava.hu (2020. feb. 17.) Pintér Tibor Jobbikos képviselőt Dunaújváros polgármesterévé választották, ezért kellett időközi képviselőválasztást tartani. Perkáta 2. szavazókörének eredménye, ahol számláló voltam
- Magyari Péter: A 22-es választás csapdái. 444.hu (2020. feb. 13.)
- Zoltai Ákos: „Megszületett az ellenzéki választó”. nepszava.hu (2019. okt. 12.) Interjú Haraszti Miklóssal.
- Gulyás Erika: Nem csak "megjelenítési zavar" - továbbra is súlyos problémák vannak az NVI választási oldalán. nepszava.hu (2019. szept. 17.) Hanem véletlenszerűen előjövő rossz adatok is.
- Hiába számolták újra a szavazatokat, Erdogan pártja elbukta Isztambult. magyarnarancs.hu (2019. ápr. 17.) Példa, hogy illiberális demokráciában is van esély a hatalom ellen.
- Markotay Csaba: Új választás, régi adatszivárgás - exkluzív interjú. nepszava.hu (2019. ápr. 14.) Nem lehet ellenőrizni, hogy a (kamu)pártok által benyújtott aláírások érvényesek-e. Akkor miért ez van a törvényben? Az NVI elnökhelyettese nyilatkozik arról, hogy az NVI képtelen a törvények szerint lebonyolítani a választást..
- Bogatin Bence: Homokszem került a választási iroda informatikai gépezetébe. merce.hu (2019. márc. 8.) A belső informatikai rendszer autentikálása lelassult, nem lehetett bejelentkezni a megismételt próbán sem.
- Zoltai Ákos: Újra plakáthelyeket veszít az ellenzék. nepszava.hu (2019. feb. 23.) Egy eddig szabadon használható köztéri hirdetési felületen lesz tilos a kampányolás. Megint nem a Fidesz jár rosszul.
- Filippov Gábor: A hibrid ellenforradalom kora. 24.hu (2018. júl. 31.)
- Országgyűlési képviselők választása 2018. www.valasztas.hu (2018. máj. 17.)
- Biró Marianna: Hadházy Ákos: Ez így nem választás, hanem egy vicc. 168ora.hu (2018. dec. 17.)
- 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról. Wolters Kluwer (2013. ápr. 18.)
- 2011. évi CCIII. törvény az országgyűlési képviselők választásáról. Wolters Kluwer (2011. dec. 30.)
- Nemzetközi megfigyelők a választásokon. alapjogokert.hu (Hozzáférés: 2019. feb. 11.)
- Tóth Csaba: A magyar politikai rendszer – negyedszázad után: 10. fejezet. Választási rendszer. Szerkesztette Körösényi András Osiris Kiadó (2015) ISBN 978-963-418-004-3
- Vox Populi: Választási kalauz. kozvelemeny.wordpress.com (Hozzáférés: 2021. márc. 16.) Közvélemény-kutatások.
Választási rendszerek, alapelvek
- 2011. évi CCIII. törvény az országgyűlési képviselők választásáról. net.jogtar.hu (2011. dec. 30.)
- A Jognak Asztalánál: A választási autokrácia kiépülése. Partizán (2021. ápr. 10.) 1. rész.
Választási csalások
- Kerényi György: A választások tisztasága, 2. rész: Mindent a győzelemért. www.szabadeuropa.hu (2021. okt. 25.)
- ‼ Szurovecz Illés: Fénymásolt ajánlóíveket és Kubatov-listákat találtak az egri polgármesteri hivatalban. 444.hu (2020. jan. 30.)
- Rendkívüli: Kutatást, motozást és lefoglalást rendelt el a NAV a Momentum székhelyén. nyugatifeny.hu (2019. okt. 30.) Az önkormányzati választás után két héttel, de még a 2018-as választás miatt.
- Boros Juli – Urfi Péter: Balhé Kispaládon: útját állták a voksturistáknak. 444.hu (2019. okt. 13.)
- Windisch Judit: A Fidesz-székházat valamiért nem túrta fel a rendőrség adatokat keresve. hvg.hu (2019. szept. 12.) Egy VIII. kerületi önkormányzati képviselőjelölt irodáját viszont igen.
- Rablópártok - A TELJES FILM. YouTube (2019. ápr. 26.) (videó)
- Dull Szabolcs: Megálljt parancsolt a bíróság a miskolci választókörzet-átszabásnak. index.hu (2019. ápr. 15.) Véletlenül pont az a választókerület szűnt meg, ahol korábban az ellenzék nyert.
- Rendőrség: Választási csalás történt, felelős nincs. hvg.hu (2019. ápr. 4.) Lévai Katalin a fidesznek szánt aláírásokat adott le a saját pártja nevében a 2018-as OGY választásokon..
- Nem titkolhatja a Belügyminisztérium, hányan létesítettek magyarországi lakcímet a tavalyi országgyűlési választás előtt. hirhatar.com (2019. márc. 29.)
- Szabolcsban olyan utcába is vannak bejelentkezve választópolgárok, ahol már egyetlen ház sem áll. 168ora.hu (2019. márc. 24.)
- Polt Péter: 151 ügyben folyik nyomozás a parlamenti választásokkal kapcsolatban. 168ora.hu (2019. feb. 27.)
- Szalai Bálint: Ukrán maffia osztja tízezrével a magyar állampolgárságot. index.hu (2014. szept. 16.)
- Gyimesi László: A magyar választási rendszer a 2018-as eredmények tükrében. www.gyimesilaszlo.hu (2018. ápr. 25.) A fidesznek feleannyi szavazatra volt szüksége egy mandátumhoz, mint a többi pártnak.
- Csalt a Fidesz? Adatbányászok elemezték az adatokat. civilhetes.net (2018. ápr. 16.)
- Tóka Gábor: Érvénytelen szavazatok az 1994-2018-as országgyűlési választásokon. docs.google.com (Hozzáférés: 2019. jan. 25.)
- A Fidesz-gépezettel szemben mindaddig tehetetlen lesz az ország… kolozsvaros.com (2018. ápr. 14.) Lehet, hogy a cikk írója érti, mit jelentenek a számai: én nem. Na ezért utálom az Excel-táblát.
- EBESZ: Nem volt egyenlő verseny a választáson. hirtv.hu (2018. ápr. 9.) Az EBESZ-megfigyelők szerint a szavazatok megszámlálásakor semmilyen szabálytalanság nem volt. A HírTV szerint. Ellenőrizni. Lásd vitalap
Választási propaganda
- Szily László: Pert nyert az MSZP, ingyen lehet kitenni a választási plakátokat a budapesti villanyoszlopokra. 444.hu (2019. máj. 1.)
- Magyari Péter: Kubatov Gábor ifjú gárdája óránként ezresért hozta a szoros győzelmeket. 444.hu (2015. feb. 20.) A Kubatov-lista és gyakorlati alkalmazása.
Felmérések
- Miklósi Gábor: Hogyan tévedhettek ekkorát a közvélemény-kutatók? index.hu (2019. okt. 31.) Nemcsak az önkormányzati választásról szól a cikk, hanem a közvéleménykutatás módszertanáról.
- A fiatalok között a leggyengébb a Fidesz. 444.hu (2018. ápr. 10.) Pártpreferenciák különböző szempontok szerint.
- Dull Szabolcs: Megdől néhány tévhit a szavazók vándorlásáról. index.hu (2018. júl. 31.) A szavazók pártok közötti mozgása.
Választás 2018
- Bódis András: Ellenzéki játszmák: Karácsony zászlaja alatt egyesülne az MSZP, az LMP és a Párbeszéd. www.valaszonline.hu (2021. jún. 30.) Választókerületek és billegések.
További információk
valasztás.hu liferay nélküli elérése.
- Papp László Tamás: Hát ezért kellett távoznia a győri aljegyzőnek. Pollreisz Balázs győri szocialista képviselő nyilatkozata alapján ugytudjuk.hu (2021. ápr. 7.) 2019-ben, az önkományzati választás kampányában a győri képviselők gyerekeket használtak biodíszletnek. Az emiatt indult eljárásban a helyi választási bizottság közokirat-hamisítást követett el..
- Választási párt kellene 2022-re. hirklikk.hu (2019. nov. 23.) Magyar György szerint alkotmányozó nemzetgyűlést kellene választani 2022-ben.
- Albert Ákos: A kormány hülyeséget mondott a kampányban, ezért megismétlik a népszavazást, Svájcban. 444.hu (2019. ápr. 11.)
- Pungor András: Megtörni a Fidesz legyőzhetetlenségének mítoszát – Kiss Ambrus a reális ellenzéki forgatókönyvről. 168ora.hu (2019. jan. 18.)
- Rita Pálfi: Tényleg lehet Európában a szavazatok felével kétharmadot szerezni? hu.euronews.com (2018. ápr. 17.) Néhány ország választási rendszerének összehasonlítása.
- Török Gábor: Amit most látunk, jelentős fordulat lehet a magyar politikában. hvg.hu (2019. jan. 9.)
- Merker Iván: Hunvald György esete a várossal. merce.hu (2019. feb. 6.) Mint polgármesterjelölt.
Kapcsolódó szócikkek
- pártpreferencia
- Hibrid demokrácia
- Számoljunk együtt civil szervezet szavazatszámlálók gyűjtésére és pártokhoz (induló szervezetekhez) delegálására
- A rabszolgatörvény ellen tüntetők 5 pontja
- Parlamenti választás 2022.
- EP-választás 2019.
- Előválasztás 2019 az ellenzéki főpolgármesterjelöltre
- Önkormányzati választás 2019.