Egészségügy

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2020. január 20., 10:50-kor történt szerkesztése után volt. (→‎2020)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Forrás: Facebook

Az alaptörvény szerint a nyugdíj és az egészségügy állami feladat, és nem biztosítás. Nem járulékot, hanem adót szednek ilyen néven, melyet a Kincstár kezel. Ez azt jelenti, hogy az állam másra költheti az egészségügyre ill. nyugdíjra beszedett adót.[1]

Kórház: halni jár belé a lélek.
Egészségügyi kockázat magyarnak lenni.
– Kovács András Péter

Magyarországon 2019 szeptemberében a legfontosabb kérdések az emberek szerint:[2]

  • egészségügy 45%
  • áremelkedés 32%
  • nyugdíj 17%
  • bevándorlás 17%

Az emberre élete során költött egészségügyi kiadások 80%-át 60 év felett kell kiadni.[3]

2016-ban. Magyarország Románia és Litvánia után hátulról a 3. helyen áll az EU-ban. Forrás: napi.hu
Forrás: 24.hu
Ha kevés a beteg (orvos, ápoló), bezárják a kórházat.

Ha kevés a néző, bezárják a stadiont?

2020

A kormány bevezette az e-recepteket, de szokás szerint megint nem gondolt egy csomó mindenre.[4]


Az egészségügyi kiadások emelkedése reálértékben. Magyarországon 15 év alatt 3%. Forrás: napi.hu

Orbán Viktor évnyitó sajtóértekezletén azt mondta, hogy „minden három évnél régebben felújított minden kórtermet, minden várótermet és minden szociális teret fel kell újítani, és amíg ez nem történik meg, addig a kórházakban másfajta fejlesztéseket nem tud támogatni a kormány.”[5] Vagyis nem tudja támogatni például

  • a béremeléseket
  • a műszervásárlásokat
  • az új gyógyszereket.

Pedig ezek a legköltségesebbek. Karácsony szerint rossz irány megint betonról és festékről beszélni, helyette inkább a várólistákat kellene csökkenteni és modern eszközöket kellene beszerezni.[6]

Orvosi Kamara

2019. november végén az Orvosi Kamara leváltotta a teljes korábbi vezetését. Új elnöke Kincses Gyula lett.

Egészségügyi járulék

Az egészségügyi járulék havi összege:[7]

Év Ft
2018 7320
2019 7500
2020 7710

2019. november

Kormányzati pánikkeltés. Először arról, hogy létszámstoppot rendeltek el az egészségügyben.[8] Ezt egy hét alatt úgy-ahogy cáfolták.[9] Utána kórházak bezárásáról.[10] A kormány hamukál: ő nem tárgyalt ilyet. Ettől persze még lehetnek ilyen tervek.[11]

Az Európai Bizottság lesújtó jelentést hozott nyilvánosságra a magyar egészségügyről.[12]

2018. november 21.

Világszínvonalú az egészségügyünk, de 4 év után még mindig Tesco-kocsiban tologatják a csecsemőket a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikáján. Forrás: 24.hu

Két hír, aminek semmi köze egymáshoz, de egy napon történt, és ez szíven ütött.

Jávor Bence: Már évi 500 milliót is kereshet majd nálunk egy futballista. index.hu (2018. nov. 21.) Megdupláznák a kedvező adózás hatálya alá eső jövedelem felső határát a hivatásos, első osztályban versenyző sportolók számára.

Elromlott a mosógép, otthon mosták a nővérek az újszülöttek ruháit. index.hu (2018. nov. 21.)

Utóbb kiderült, hogy az egyetem rektora – jegyezzük meg a nevét, mert érdemes: Merkely Béla – közben megrendelte az új mosógépet, viszont a hivatal malmai mindenütt lassan őrölnek. Közben a szülők az egyik édesanya kezdeményezésére több százezer forintot (!) gyűjtöttek össze a mosógépre. Ők (mi) arra vannak szocializálva, hogy a mi dolgunk megoldani a napi kérdéseket, mert „odafenn” tojnak a fejünkre. Ezúttal nem ez történt, de nálunk ki számít erre?

Az egyetem rektora nem tudott a gyűjtésről. Most egyeztet az alapítványokkal, a felajánlott összeget a szülők kérésének megfelelően az újszülött-ellátás segítésére fordítják.

Mibe is kerül egy mosógép? Egy nagyobb, ami egy kórházi osztályra kell, mondjuk 500 eFt. Egy ezrede annak, amit a kétfalábú futballistáink adómentesen kaphatnak. A havi átlagkereset kb. kétszerese. Az egyetem világszínvonalú (saját tapasztalat egy infarktus kapcsán), a nálunk első osztályú, nagyon-nagyon kiemelt keresetű profi focisták más országban (Málta, Izland) az amatőr szintet sem/alig érik el.

Jegyzetek

  1. Így lett a TB-járulékból adó. Mihályi Péter és Juszt László beszélgetése www.facebook.com (2013. máj. 13.) (videó)
  2. Az egészségügy, az áremelkedés és a nyugdíj érdekli a magyarokat. 24.hu (2019. szept. 16.)
  3. Szándékosan rohasztja le az egészségügyet a kormány - Durva beismerés egy fideszestől. civilhetes.net (2016. jan. 20.)
  4. =Danó Anna: Vényválsággal indult az év a patikákban, és még nincs vége. nepszava.hu (2020. jan. 20.)
  5. Vaskor Máté: Orbán Viktor: Sok helyütt az ellenfél jobb jelölteket állított, mint mi: Orbán Viktor évindító nemzetközi sajtótájékoztatója. 24.hu (2020. jan. 9.) Ezért veszített a fidesz, nem Borkai miatt. A saját melléfogását akarja leplezni, hogy nem léptette vissza.
  6. Karácsony értékelte Orbán mai szereplését: "Ez egy tíz milliárdos mondat". magyarnarancs.hu (2020. jan. 9.) Karácsony értékelte Orbán évnyitó beszédét. A cím a kukaholdingra vonatkozik..
  7. Mennyire nő a havi szintű TB járulék összege 2020-ban? civilhetes.net (2020. jan. 1.)
  8. Danó Anna: Beteges létszámstop a kórházakban. nepszava.hu (2019. nov. 12.)
  9. Benke Ágnes: Levelet kaptak a kórházak, hogy feloldják a létszámstopot. 24.hu (2019. nov. 15.)
  10. Danó Anna: Kórházreform: készülnek a nagy újraosztásra. nepszava.hu (2019. nov. 18.)
  11. Csanádi Dávid: Teljes zavar a Fidesz kommunikációjában a kórházbezárásokkal kapcsolatban. hirklikk.hu (2019. nov. 19.)
  12. Szepesi Anita: Itt a friss országjelentés a magyar egészségügyről - ezt nem tesszük ki az ablakba. www.napi.hu (2019. nov. 29.)

Források

Forrás: Facebook
Forrás: Facebook

Külföldi egészségügyi támogatások

További információk