2020
„ | A kormány olyan típusú válságot nem tud kezelni, amit nem ő gyárt. | ” |
– Kéri László |
Az év szakaszai:
- március 11-ig „az ártatlanság kora”
- május végéig „a pánik kora”
- június 1-től „az elszabadulás és kiszabadulás kora” (Orbán győzött a vírus felett)
- augusztus 25-től „megjött a farkas” (a második hullám legalább tízszer akkora, mint az első), és a pásztorfiú még az év végén sem vette észre.
A kormány a nyáron nem csinált semmit: sem az egészségügy, sem az oktatás nem volt felkészülve a szeptemberi második hullámra.
A 2019-es év 2022-ben fog folytatódni. A köztes három év a vírus.
Gazdaság
Az egész évre a kormány 4%-os növekedést várt. Év végén néz ki, hogy megismétlődik a 2009-es hasonló, a globális válság mélypontjához hasonló visszaesés.
A konjunktúra már 2019 végén lanyhulni kezdett a világban. 2020 első negyedévében még 2%-kal bővült a gazdaság (az előző évben 5% volt).
A másik nagy probléma, hogy elszaladt az államháztartási hiány és az államadósság.
2010-ben az államadóssági ráta 80% volt. Erre mondják azt, hogy csődben van az ország. 2019 végére sikerült levinni 65,5%-ra. Az alaptörvényben is benne van, hogy nem szabad olyan költségvetést elfogadni, amiben emelkedik az államadóssági ráta. 2020 végére ismét 80% várható, vagyis egyetlen év alatt elveszítettük a 10 év alatt elért csökkenést.
2009-ben fel kellett venni 20 M€ hitelt a Valutaalaptól, az Európai Központi Banktól és a Világbankból. Akkor 2 év alatt ugrott ennyit az államadósság. Most egyetlen év alatt, és 2021-re sem várhatóak jó dolgok.
A költségvetési tervben 1%-os államháztartási hiány van. Márciusban Orbán még 3% alatti rátáról beszélt, és még májusban is arról, hogy el kell kerülni az eladósodást. Akkor már 3,8%-os, 2021-re 2,9%-os államháztartási hiányt terveztek, mert az EU eltörölte a 3%-os deficitszabályt. A tényleges adat 9 ill. 6,5%-ra módosult 2020 végére. Eközben a gazdaság termelőképessége meggyöngül az egészségügy és az oktatás miatt.
Az EU felmentést adott az alól is, hogy a cégek nem támogathatók a központi költségvetésből. Ezt a fidesz-közeli cégek kapták.
A kommunikációba beépült a válságelhárítás, de a cselekedetekben semmi nem változott.
Kialakult egy gazdasági értekszövevény 8–10 résztvevővel Orbán kezdeményezésére, de most már Orbán is ennek foglya lett.
A 2020-as költségvetést 2019 májusában fogadták el, és azóta sem módosították. Az adatokat már senki nem látja át. A 2021-es költségvetést 2020 májusában tervezték, azóta teljesen elavult adatok alapján. Azzal számoltak, hogy 2020-ban 3%-os visszaesés, 2021-ben 4,8%-os növekedés lesz. Ténylegesen 2020-ban 7%-os a visszaesés, 2021-re 3,5%-os növekedést várnak.
Eredetileg 1 M€ hitelt akartak felvenni. A Gazdasági Kamara május gyűlésén két cél van:
- legalább 2%-kal gyorsabban növekedjünk, mint az EU
- az adósság devizaaránya ne nőjön. Ez tíz év alatt 40%-ról 20% alá ment le. Ez az őszi, vétó alatti hitelfelvétellel meghiúsult.
Foglalkoztatás
Az első ¾ évben a KSH szerint a munkanélküliek száma 37 ezerrel nőtt. A cégek bevallása szerint 122 ezerrel, pedig abban csak a 4 fő feletti cégek vannak benne (pedig a válságban pont a 4 fő alattiak mentek tönkre).
A foglalkoztatottak száma 57 ezerrel csökkent a KSH szerint. Az első fázisban nem is tudták felmérni ezeket az adatokat, mert azok személyes megkérdezésen alapulnak – ez nemzetközi előírás, mert minden állam csökkenteni szeretné ezeket az adatokat.
Az adatok teljesen használhatatlanok.
Bérkiegészítést a munkavállalók 5%-a kapott. Ausztriában az első fázisban ez az arány 30%.
A béradatokban csak a 4 főnél nagyobb cégek teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottai vannak benne. Aki elveszítette a munkáját, az nincs benne. A KSH szerint 6%-kal nőtt a reálbér – de akkor miért csökken a fogyasztás, még az infláció ellenére is?
Oktatás
Nyáron a kormány 10–20, az illetékes minisztérium 100 ezer olyan diákról tudott, aki kimaradt a digitális oktatásból az első hullámban, a kikérdezés alapján 250 ezer gyerek maradt ki. Vagyis fogalmuk sem volt róla, mert középszinten blokkolták az adatokat, az iskoláknak pedig megtiltották, hogy nyilatkozzanak.
Egészségügy
Az első hullámban 40000 ágyat szabadítottak fel a 60000-ből. A képviselők kórházanként perelik ki, hogy honnan hányat. Nem lehet tudni, hogy egyáltalán tudják-e. Alapvető dolgokat nem lehet tudni.
Nem lehet tudni, hány lélegeztető gép van, azok hol vannak, mennyiért vették őket. 300 MFt-ért vették őket. A kormány szerint világelsők vagyunk lélegeztető gépekben.
A vírussal kapcsolatos alapvető adatok sincsenek rendben. A megbetegedések, kórházba kerültek, gyógyultak, halottak száma sehogy nem jön össze. Az előző évek adataival sem jönnek össze. Ezres nagyságrendben tűnnek el halálozási okok.
Egy konkrét példában a tünetek jelentkezése után a 9. napon mentek ki tesztet levenni, mert „ez van kiadva”. A nagy kérdés az, hogy ők tudják-e, vagy csak nekünk nem mondják meg.
Kommunikáció
A kormány nem kormányoz, hanem kommunikál (mindent megpróbál kidumálni). A Borkai–Szájer ügy kikezdi a kommunikáció hitelességét. A váratlan helyzetekben
- súlyos csönd
- mellébeszélés
- vádaskodás
- a párt lezárta az ügyet.
Orbán össze-vissza beszél önmagának is ellentmondva: lehet Orbánt Orbánnal cáfolni. Mindig a pillanatnak beszél, a 2022-es választás a célja. Az a kérdés, hogy a mást mond, mást tesz taktikával meddig tudja megtartani a híveit. Mert csak a saját választói bázisához beszél. Ez derül ki a szeptember 21-i esszéjéből. Az év végi adatok azt mutatják, hogy ekkora veszteséget még sohasem szenvedett el a fidesz.
Március 13. péntek. Reggel azt mondta, nem nyúlunk az oktatáshoz, este bejelentette, hogy hétfőn átáll az ország a digitális oktatásra.
„Legyőztük a vírust.”
Szeptember elején a halottak száma volt a fontos. Év végére a tízszeresére nőtt a számuk.
Kínában 4000-ren haltak meg a vírusban, Magyarországon 7000-nél is többen.
A kommunikációs helyzet 2020 végén:
- a saját tábor bármit elfogad, és Orbán addig nem is fog változtatni a kommunikáción
- ez nem biztos, hogy kitart 2022-ig
- felbukkant egy-egy ellenállási pont: a választók nem akarnak tűrni 2022-ig sem.
- index.hu
- SZFE: nyáron hozták meg a törvényt, senkit nem kérdeztek meg az egyetemen tanulók és tanítók közül. Emiatt óriásit zuhant a fidesz támogatottsága a 30 év alattiak között.
Március 19. délután 3. Orbán beszél a köztévében, és nincs hangja. A kommunikációs kormányzás pillanatnyi csődje.
Főváros
Az évet a koronavírus-járvány határozta meg: márciustól nyár elejéig az első hullám, ősztől a második. December végén megérkezett az első oltás-szállítmány.
„ | A koronavírus-járvány legnagyobb vesztesei azok a vezetők, akiknek kormányzása kimerült a gyűlöletkeltésben és a nem létező problémák elleni küzdelemben. Amint valós problémákkal kellett megküzdeniük, hamar kiderült, hogy ezekkel nem tudnak vagy nem akarnak szembenézni.[1] | ” |
– Dobrev Klára |
Az USA-ban leváltották Trump elnököt – ugyancsak a járvány rossz kezelése miatt.
A magyar kormány az első hullámot mintaszerűen kezelte, ez azonban komoly gazdasági károkat okozott. A fidesz a gazdasági konjunktúra miatt őrizte meg a népszerűségét 10 évig, ami a vírus miatt megingott. Orbán fő célja ezért az önkormányzatok lejáratása és jogkörük elvonása lett. Karácsony Gergely az ellenzék kormányzóképességének bizonyítéka, így elsősorban ő került a támadások kereszttüzébe. A kormány célja most azt bizonyítani, hogy az ellenzék nem kormányzóképes. (Ezzel kampányoltak a 2019-es önkormányzati választások előtt is, főleg Budapesten. Akkor nem vált be.)
Más szóval: a vírus miatt elindult a 2022-es kampány.
A víruskezelésben a kormány stratégiája, hogy ha a védekezés sikeres, az a kormány sikere legyen. Ez lenne az összefogás? A kormány és az önkormányzatok nem csapnak egymás tenyerébe, hanem a kormány az önkormányzatok zsebében turkál.
„ | A sikerességet a közvéleménykutatásokban mérik, nem a halálesetekben. Ez gyomorforgató. | ” |
– Karácsony Gergely |
„ | A kormány az egyik kezével a járvány, a másikkal az ellenzéki önkormányzatok ellen küzd.<ref>Karácsony: a kormány az egyik kezével a járvány, a másikkal az ellenzéki önkormányzatok ellen küzd. hirklikk.hu (2021. jan. 1.) | ” |
– Karácsony Gergely |
Jegyzetek
- ↑ Barna Zsuzsa: Ezért fog megbukni az Orbán-rezsim 2022-ben. nyugatifeny.hu (2020. dec. 28.)
Forrás
- „Orbán már régen nem szuverén döntéshozó”. Németh Péter interjúja Kéri Lászlóval és Petschnig Mária Zitával hirklikk.hu (2020. dec. 29.) (videó)
- Németh Sz. Péter – Iván András: Senki sem gondolta volna, hogy ilyen képekről fog szólni 2020. telex.hu (2020. dec. 31.)
- Borítottak a németek: másfél órás dokumentumfilmben leplezik le Orbánt. pestibulvar.hu (2020. dec. 20.) A film németül beszél, linkje a cikkben.
- Karácsony: az emberek még jobban utálják a Fideszt, mint egy évvel ezelőtt. hirklikk.hu (2020. dec. 27.) Karácsony Gergely összefoglalója a 2020-as évről..
- Windisch Judit: Az év, amikor megszoktuk Orbán Viktor teljhatalmát. hvg.hu (2020. dec. 28.)