Orbán-csomag
2022. június 5-én – pünkösd szombaton – jelent meg a Magyar Közlönyben a 3000 MFt-s megszorító csomag. Ebből 800 MFt külön(és nem extraprofit)adó, 1081 milliárd kiadáscsökkentés, 1150 milliárd lefújt beruházás.[1] A befolyt pénz nem a gazdaságba, hanem az újonnan felállított rezsi- és honvédelmi alapba kerül.[2]
Okok
A megszorítások okai:[3]
- a 2010 óta folytatott hibás gazdaságpolitika, ami állami pénzből élénkítette az egyébként is növekvő gazdaságot ahelyett, hogy tartalékokat halmozott volna fel.
- a járvány, a háború és az Oroszország elleni embargó okozta veszteségek
- a kormány választások előtti kiköltekezése
- a jogállami mechanizmus, ami miatt Magyarország nem jut hozzá az EU helyreállítási alapjából járó pénzekhez
- a rezsicsökkentés, ami egyre többe kerül az elszállt gázár miatt.
A csomag
Az előzetes bejelentések szerint az extraprofitot adóztatnák meg, a rendelet azonban nem a nyereséget, hanem a bevételt adóztatja.[4] A 30%-nál magasabb nyereségű cégek egyike sem szerepel az adóztatottak között. Ezek a NER-hez kötődő vállalkozások:
- út- és vasútépítés – 46,4%
- cementgyártás – 41,8%
- gyógyszergyártás – 40,7%
- veszélyes hulladék gyűjtése – 33,2%
- jogi tevékenység – 33,1%.
Ezúttal is kimaradtak a szerencsejátékok és a multinacionális cégek (pl. az autógyárak). Az utóbbiak jelentős adókedvezményeket élveznek, és a kormány mégis arra panaszkodik, hogy kiviszik a hasznot az országból. Ő engedte meg nekik.
Szerepelnek ellenben a megszorításokban az önkormányzatok, amik kimaradnak a rezsicsökkentésből, és amiktől már a járvány idején is pénzeket vont el a kormány. És a légitársaságok, amik a covid és az üzemanyagárak emelkedése miatt egész Európában veszteségesekké váltak.
- Michael O'leary, a Ryanair légitársaság vezérigazgatója máris beintett a kormánynak az adóemelés miatt, és felemelte a saját árait. Erre Gulyás azt javasolta az utasoknak, hogy utazzanak a drágább Wizzair-rel. Erre kezdődött a szájkarate, és a kormány két vizsgálatot is indított a Ryanair ellen.[5]
Az élelmiszereket a népegészségügyi adó emelésével tovább drágítják.[6] Növelik az alkalmi munka adóját miközben adócsökkentésről beszélnek.[7]
A magyar és külföldi autók kettős üzemanyagára – mint ez várható volt – kiváltotta az EU tiltakozását.[8]
2022. június közepén az euró árfolyama rekordokat dönt 400 Ft felett.[9]
Jegyzetek
- ↑ Jabronka Richárd: Ez mindnekinek fájni fog: kiürült a kassza, megérkezett a brutális Orbán-csomag. ellenszel.hu (2022. jún. 5.) 3000 MFt az összeg..
- ↑ Tíz százalékot spórol önmagán a kormány. 24.hu (2022. jún. 5.)
- ↑ Jabronka Richárd: Itt vannak Orbán döntései az adóemelésekről. ellenszel.hu (2022. jún. 5.)
- ↑ Nagyon nem azokat az ágazatokat adóztatja a kormány, ahol extraprofit keletkezik. hvg.hu (2022. jún. 8.) A cikk megvizsgál többféle hatékonyságmutatót.
- ↑ Siposhegyi Zoltán: Ryanair-vezér az Euronewsnak: a magyar miniszterek olyanok, mint Dumb és Dumber. hu.euronews.com (2022. jún. 23.) A vezérigazgató azon akadt ki, hogy extraprofit-adót vetnek ki egy veszteséges vállalatra.
- ↑ Molnár Csaba: Suttyomban emelt adót a kormány, ezzel jól megtolta az élelmiszerek drágulását. www.napi.hu (2022. jún. 16.)
- ↑ Bernáth Lackó: Duplázza a kormány az alkalmi munka adóját és a nyugdíjalapját. merce.hu (2022. jún. 22.)
- ↑ Vaskor Máté: Megérkezett az uniós felszólítás a benzinárstop módosítása miatt, Palkovicstól vár magyarázatot Brüsszel. 24.hu (2022. jún. 10.) A magyar rendszámú autók olcsóbban tankolhatnak, mint a külföldiek.
- ↑ Czinkóczi Sándor: Összejött az újabb mélypont: 403 forintba került egy euró. 444.hu (2022. jún. 14.)