Politika:Diktatúra
Hogyan szűnik meg a diktatúra?
- a diktátor halálával
- külső vagy belső erőszakkal
- választások, népszavazás útján
- civil ellenállással
- gazdasági összeomlással.
A gazdaság rossz helyzete kiválthatja a belső erőszakot.
A Szovjetunió – tágabban: a szocializmus – is a gazdasági összeomlás miatt szűnt meg. Mert a diktatúrákban mindig szegénység van. Kivétel nélkül. A diktátor ui. egy idő után nem tud megújulni és követni a világ új kihívásait. Ezért jobb a demokrácia, a politikai körhinta.
Nálunk a diktatúra megszűnésére csak gazdasági összeomlással van esély. (Háborúra inkább ne is gondoljunk.) Arra viszont egyre nagyobb. Az Orbán-rezsim elérte a saját korlátait, és nem tud tovább alkalmazkodni. Felpörgött az infláció, amire az MNB kamatemeléssel válaszolt. Ez csökkenti az inflációt, de a GDP-t is. Vagyis recessziót okoz. (Az infláció növeli a GDP-t.)
Nagy baj akkor van, ha recesszióban van infláció, mert akkor a kamatemelés már nem használ, sőt. A recesszió áruhiányhoz vezet, az áruhiány növeli az inflációt. Az infláció miatt leszakadók között sokan lesznek, akiknek a megélhetése kerül veszélybe, az elégedetlenségük pedig erőszakba csaphat át.
Ebből az ördögi körből kitörni nagyon nehéz. Az áruhiányt csökkentő beruházásokra van szükség, amihez pénz kell, és a hitel növeli a keresletet, következésképp az inflációt is.
Úgy tűnik, az Európai Unió sem segít már, sőt, mintha egyre inkább az Orbán-rendszer bukása lenne az érdeke. (A 2020. decemberi vétóval kezdődően túl sokszor tett keresztbe.) A bukást pedig a pénzek visszatartásával tudja elősegíteni, bár az EU-pénzek újabb inflációs hullámot indítanának el.