Lehallgatási botrány
A Pegasus nevű szoftvert az NSO nevű izraeli kibercég fejlesztette ki titkosszolgálatok számára veszélyes bűncselekmények leleplezésére. Okostelefonok feltörésére, az ott tárolt adatok (jelszavak, e-mail-címek, üzenetek, fényképek) megszerzésére, (a mikrofon távoli bekapcsolásával) beszélgetések lehallgatására való. Az okostelefonok szoftver hibáit használja ki az észrevétlen behatolásra. Minden behatoláshoz a titkosszolgálat emberének 24 órás közreműködésére van szükség, így tömegesen nem használható.
Az NSO csak állami titkosszolgálatoknak adja el a Pegasust az izraeli védelmi minisztérium engedélyével. Az ára célpontonként 20 mFt körül van.
17 különböző országbeli újság szerkesztősége nyomozást indított, amiben megszereztek egy 50 ezer főből (telefonszámból) álló listát a lehetséges célszemélyekről. Közülük 300 magyar. Néhányukról bebizonyosodott, hogy ténylegesen is megfigyelték őket. A nemzetközi botrány 2021. július 18-án pattant ki. Az első magyarországi cikkek is ekkor jelentek meg.
Az NSO gazdaságilag bajban van, az új befektetők pedig leállíthatják az egész kémszoftvert, mert csak a cég más termékei iránt érdeklődnek (pl. dróntechnológia).[1]
Utóbb kiderült, hogy a Pegazust nemcsak a magyar, hanem a lengyel és spanyol kormány is használta saját állampolgárai ellen megfelelő indok nélkül.[2]
A magyar ügyészség megszüntette a büntetőeljárást, mert szerinte senkit nem ért kár.[3] Az EP Pegazus-bizottsága az Europolhoz fordul az elszabotált nyomozás miatt. A bizottságnak június óta van joga ilyen ügyekben nyomozni.[4]
Miután a NAIH nem tárta fel a visszaéléseket, sőt, határozatainak egy részét titkosította, a TASZ bírósághoz fordult, ami új eljárás elfolytatását rendelte el. A bíróság szerint a NAIH nem biztosított védelmet azoknak, akiket valószínűsíthetően visszaélésszerűen figyeltek meg a Pegasus szoftverrel. A NAIH a jogerős ítélet ellen felülvizsgálatot kért a Kúriától.[5]
A magyar szál
A Pegasust minden bizonnyal Czukor József egykori hírszerző tiszt szerezte meg 2018. február 13-án, amikor személyesen Benjámín Netanjáhúval tárgyalt. Ezt erősíti meg, hogy a magyar megfigyelésekre 2018 elejétől vannak bizonyítékok.
A megfigyelt magyar személyek között vannak újságírók, Simicska Lajos fia (Simicska maga nem használ okostelefont és wifit sem), és a CEU egyik diákja, Adrien Beauduin, akit a magyar hatóságok őrizetbe vettek egy 2018-as kormányellenes tüntetésen azzal a váddal, hogy megtámadott egy rendőrt. A vádat végül ejtették, de őt nem értesítették a titkosszolgálati megfigyelésről, bár a törvény szerint kötelesek lettek volna.
2018. június 5-én – nem sokkal a választások után – hét fő vacsorázott Varga Zoltán milliárdos házában. Egy kutatóintézet létrehozásáról akartak beszélgetni, ami segítene az ellenzéknek a politikai tematizálása érdekében, hogy ne csak reagáljon a kormányra. A beszélgetés aztán másfelé kanyarodott. Ott volt Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere is. Bebizonyosodott, hogy az egyik résztvevő okostelefonjába többször is behatoltak a Pegasussal június 1. és 10. között.
Varga Zoltán már titkosszolgálati megfigyelés alatt állt évekkel a vacsora előtt is. Az előző okostelefonjáról német szakértők megállapították, hogy feltörték, és az e-mailjeit a titkosszolgálat rendszerébe irányították át. 2017-től aztán fenyegetni is kezdték, mert a médiacégét nem volt hajlandó eladni.
További megfigyeltek: Gémesi György, Gödöllő ellenzéki polgármestere, 2021 tavaszán pedig egy ellenzéki híroldal kiadójának, az egykori MSZP-s Páva Zoltánnak a telefonját törték fel a Pegazussal. Az ő megfigyelése épp akkor kezdődött, amikor nyilvánosságra került, hogy tanácsadói munkát végez a Gyurcsány Ferenc által vezetett Demokratikus Koalíciónak.[6]
A botrány hullámai
Ahogy a fidesz-kommunikációban szokott lenni, az első napokban teljes a zavarodottság, egymásnak mondanak ellen a hivatalos nyilatkozatok. A főnök nyilván még nem döntött. Egyre lassabban reagál.
Az adatvédelmi biztos közölte, hogy szabadságon van, majd két hét múlva dönt, hogy vizsgálja-e a kérdést. Pedig ez adatvédelmi incidens, amit 3 napon belül el kell kezdeni vizsgálni. Végül január 31-én azt közölte, hogy minden törvényes volt a Pegazus-ügyben.[7]
Július 21-én a kormány engedélyezte a népszavazást, és bejelentette az általa kezdeményezett szivárványos népszavazás 5 kérdést nyilvánvaló terelési szándékkal. Még aznap Karácsony bejelentett másik ötöt.
2021. december 13-án kiderült, hogy Áder János testőrségének vezetőjét is megfigyelték a Pegazussal.[8]
A Pegasus gyártója a világszerte kirobbant lehallgatási botrány nyomán a 102 szerződést 37 kivétellel felmondta. Az Európai Unióban a felmondás két országot érint: Magyarországot és Lengyelországot.[9]
Az Európai Parlament vizsgálóbizottságot tervez felállítani az ügyben.[10]
A lehallgatásokról Völner Pál döntött, Varga Judit helyetteseként. Ráadásul belekeveredet még egy ügybe: a bírósági végrehajtóktól vett fel korrupciós pénzeket. Ennek ellenére nem tartóztatták le, pedig Hack Péter szerint ennél jóval kisebb súlyú ügyekért is el szokták rendelni.[11]
Völner a miniszterhelyettesi posztjáról lemondott, a mandátumáról nem. Kell a fidesznek a ⅔.
2022 márciusában az EP úgy döntött, vizsgálóbizottságot állít fel a magyar és lengyel Pegazus-botrány kivizsgálására.[12]
Varga Judit 2023. július 31-i hatállyal lemondott az igazságügy-miniszteri posztról.[13]
Jogi szabályozás
Év | Engedély |
---|---|
2015 | 1038 |
2016 | 1151 |
2017 | 1256 |
2018 | 1282 |
2019 | 1340 |
Titkosszolgálati módszereket használhatnak
- a bűnüldöző szervek. Ehhez bírósági engedély kell, korlátozott ideig lehet megfigyelni. Ha az ügyben gyanúsítás történik, nyílttá kell tenni a megfigyelést, amit az eljárás során a gyanúsított is megismerhet. Ha nem, meg kell semmisíteni az adatokat.
- a titkosszolgálatok igazságügy-miniszteri engedéllyel,[14] sőt, bizonyos esetekben már az előtt. Az elmúlt 5 évben megszaporodtak az ilyen engedélyek, 2021 első felében már napi 5 engedélyt adott ki a miniszter.
Titkosszolgálatok Magyarországon:
- Információs Hivatal (külügyminiszter)
- Alkotmányvédelmi Hivatal
- Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat
- Nemzetbiztonsági Szakszolgálat
- Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ.
Idézetek
„ | Az, hogy Varga Juditot még tanúként sem hallgatták ki a Völner-ügyben, nem feltétlenül azt jelenti, hogy Varga ártatlan. Jelentheti azt is, hogy a nyomozók szintén bűnösök.[15] | ” |
– Hadházy Ákos |
Jegyzetek
- ↑ Az NSO eladósodottsága miatt leállíthatják a Pegasus kémszoftvert. www.szabadeuropa.hu (2021. dec. 14.)
- ↑ Donáth Anna Facebook bejegyzése 2022. április 19.
- ↑ Bűncselekmény hiányában megszüntette az ügyészség a nyomozást a Pegasus-ügyben. hvg.hu (2022. jún. 15.)
- ↑ Jabronka Richárd: Elég abból, hogy Orbánék rendőrsége nem tesz semmit: az Europolhoz fordul a Pegasus-bizottság. ellenszel.hu (2022. szept. 29.)
- ↑ Mészáros Juli: Bíróság mondta ki, hogy az adatvédelmi hatóság nem védte meg az állampolgárokat a Pegasus-ügyben. 444.hu (2024. márc. 21.)
- ↑ Pethő András: Kövér László arról beszélt titkosszolgálati vezetőknek, hogy az ellenzék jelenti a legnagyobb nemzetbiztonsági veszélyt. www.direkt36.hu (2021. nov. 27.)
- ↑ Pegasus-botrány: tovább szaporodtak a kérdőjelek. hirklikk.hu (2022. feb. 1.)
- ↑ Panyi Szabolcs: Áder János köztársasági elnök és családja legközelebbi testőreit is megcélozták a Pegasusszal. telex.hu (2021. dec. 13.)
- ↑ Nagy Béla Ádám: Beismerés - Felmondta a szerződést a magyar kormánnyal a Pegasus gyártója. alfahir.hu (2022. jan. 5.)
- ↑ Pegasus-vizsgálóbizottság alakul az EP-ben a fideszes lehallgatási botrány miatt. nyugatifeny.hu (2022. jan. 12.)
- ↑ Hack Péter szerint az ügyészség hibát követ el a Völner-ügyben. Interjú Hack Péterrel hirklikk.hu (2022. jan. 25.)
- ↑ Vizsgálóbizottság hallgatja majd ki Orbán Viktort az EP-ben. 168.hu (2022. márc. 3.) A Pegazus-ügy miatt.
- ↑ Tuzson Bence lesz az új igazságügyi miniszter. 24.hu (2023. jún. 28.)
- ↑ 1995. évi CXXV. törvény
- ↑ Facebook/Hadházy Ákos 2023. január 3.
Források
Összefoglaló:
- Panyi Szabolcs: Így hullottak az igazság morzsái a Pegasus-ügy két éve alatt. telex.hu (2023. júl. 18.)
Hírek:
- Spirk József: A TASZ pert nyert az Alkotmányvédelmi Hivatal ellen Pegasus-ügyben. 24.hu (2024. márc. 11.) Az AH köteles nyilatkozni, kezel-e adatokat egy érintettről.
- Felszólítást kapott Magyarország a Pegasus-üggyel kapcsolatban. 24.hu (2023. jún. 15.) A miniszteri felhatalmazás helyett bírósági kell, a visszaélések kivizsgálása, az EJEB ítéleteinek végrehajtása.
- Jelinek Anna – Benics Márk: A magyar kormány minden jel szerint súlyosan visszaélt a Pegasusszal. 444.hu (2023. feb. 21.)
- Stéger Dávid: Bepereli a Pegasus gyártóját egy csapat újságíró. 24.hu (2022. dec. 5.)
- Nagy Bálint: Új eljárásra kötelezte a bíróság a titkosszolgálatot Pegasus-ügyben. telex.hu (2022. dec. 2.) Nem adtak ki semmilyen adatot az általuk megfigyelteknek.
- Csurgó Dénes: Emberi jogok bírósága: Az adatvédelmi hatóság alkalmatlan a lehallgatások ellenőrzésére. 444.hu (2022. okt. 12.) Magyarországon nincs független, külső kontroll a titkos megfigyelések elrendelése és végrehajtása felett.
- Panyi Szabolcs: Feltárulnak a Pegasus kémszoftver beszerzésének rejtélyei. telex.hu (2022. szept. 28.)
- Molnár Zoltán: Kikéri az EP az anyacégtől a Pegasus-szerződéseket. 24.hu (2022. jún. 21.)
- Célba vették Pegasusszal a Fővárosi Választási Bizottság tagját, aki 2018-ban a Jobbik kampányát segítette. telex.hu (2022. jan. 27.)
- Szabó Dániel: Magyarországi szála is van a kémprogramos megfigyelési ügynek. www.napi.hu (2021. dec. 18.) A Pegazus cég-háttere.
- Magyarország nem került fel a „stabil demokráciák” listájára. hirklikk.hu (2021. nov. 27.) Magyarul: nem kap a továbbiakban kiberfegyvert Izraeltől.
- Juszt László összegyűjtötta Varga Judit hazudozásait Facebook/László Juszt, 2021. november 12.
- Panyi Szabolcs – Pethő András: Lelepleződött egy durva izraeli kémfegyver, az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek vele. telex.hu (2021. júl. 18.)
- Hanula Zsolt: Ha csak három perce van képbe kerülni a Pegasus-botrányról, ezt a cikket olvassa el. telex.hu (2021. júl. 19.)
- Lengyel Tibor: Máshol ebbe belebukna a politika - interjú Szabó Máté Dániel jogásszal a megfigyelési ügyről. hvg.hu (2021. júl. 19.)
- Bedő Iván: Mit tud a hírhedt Pegasus program, ha rákerül valaki telefonjára? Szó szerint mindent. hvg.hu (2021. júl. 20.)
- Czeglédy Csaba: Lehallgatási-botrány – egy kis összefoglaló és gyorstalpaló. www.facebook.com (2021. júl. 20.)
- Kolozsi Ádám: Izrael válságkezelő bizottságot állíthatott fel a Pegasus-botrány miatt, az NSO szerint összesen sem volt 50 ezer megfigyeltjük. telex.hu (2021. júl. 21.)
- Nyilas Gergely: Nem ad valós védelmet a magyar jogrend a törvénytelen megfigyelés ellen. telex.hu (2021. júl. 21.)
- Czene Gábor: Haraszti Miklós: A kormány a saját társadalma ellen használja a titkosszolgálatokat. nepszava.hu (2021. júl. 21.)
- A lehallgatás elrendelője dönti el, hogy jogszerűen rendelte-e el a lehallgatást. 444.hu (2021. júl. 22.)
- Izrael tisztázni akarja magát a lehallgatási botrányban. www.klubradio.hu (2021. júl. 23.) Izraelben tényként kezelik, hogy Magyarországon ellenzékieket hallgattak le..
- Ezzel az egyszerű trükkel hatékonyan védheti telefonját a megfigyeléstől. www.szabadeuropa.hu (2021. aug. 1.)
- Juhász Péter: Orbán ÁVH-ja: a TEK figyel téged. YouTube (2021. aug. 5.) (videó)
További információk
- Flachner Balázs: Az amerikai hírszerzés rájött, hogy célzott online hirdetésekkel még Putyint is lehet követni. telex.hu (2024. márc. 5.)
- Weiler Vilmos: Kémszoftvert gyártó izraeli cég magyar vállalatát szankcionálta az Egyesült Államok. telex.hu (2023. júl. 19.)
- Vásárhelyi Mária: Orbánék már Göncz Árpád irodai fiókjait és szemétkosarát is minden este kiforgatták. nyugatifeny.hu (2021. dec. 13.)
- Magyarországon próbálta ki az izraeli hírszerzés a bangladesi hadseregnek szánt megfigyelő eszközöket. magyarnarancs.hu (2021. júl. 19.)
- Király András: Három minisztériumban is házkutatást tartottak Völner-ügyben. 444.hu (2022. jan. 31.)
- Cseke Balázs: A közösségi médián keresztül monitorozhatja a közhangulatot a kormány egy új izraeli szoftverrel. telex.hu (2022. szept. 18.) Ez már nem a Pegazus, hanem egy új szoftver.