Közigazgatási bíróság
Cél, hogy az állam elleni pereket ne független (Áder által kinevezett, már amennyire azok függetlenek) bírák, hanem a kormány által kinevezett hivatalnokok bíráljanak el. A törvényt 2018. december 12-én fogadta el a parlament.
Az igazságügyminiszter dönti el, ki lehet bíró, melyik bírót léptetik elő a Közigazgatási Felsőbíróságra és azt is, hogy melyik bíró kap magasabb fizetést.
A koncepciós perek kezdő lépése.
2019. május 30-án a kormány visszalépett a tervtől, egyelőre nem tudni, miért.[1] 2019. október 31-én Varga Judit bejelentette, hogy a kormány végleg letett a tervről.[2]
Úgy akarják átalakítani a közigazgatási bíráskodást, hogy a hatósági eljárás egyfokú lesz, és ezután közvetlenül bírósághoz lehet fordulni a sérelmezett közigazgatási határozat ellen. A közigazgatási bírósági felülvizsgálati rendszer pedig kétszintű lesz: első fokon a megyei törvényszéken lehet megtámadni a sérelmezett határozatokat, majd – a törvény által biztosított esetekben – ezután lehet a Kúriához fordulni jogorvoslatért.
Jegyzetek
- ↑ Meghátrált a kormány: félretették a közigazgatási bíróságok tervét, törlik a reklámadót. nepszava.hu (2019. máj. 20.)
- ↑ Varga Judit: Nem lesznek közigazgatási bíróságok. 24.hu (2019. okt. 31.)
Források
- Kövér László szerint újra elő fogják venni a közigazgatási bíróságok tervét. index.hu (2019. júl. 10.) De nem egy éven belül. A kormány nemzetközi nyomásra hátrált meg..
- Velencei Bizottság: a közigazgatási bírósági törvények nélkülözik a hatékony fékeket és ellensúlyokat. nepszava.hu (2019. márc. 15.)
- Benyújtotta a kormány a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt. alfahir.hu (2018. nov. 6.)
- Herczeg Márk: Az Európa Tanács emberi jogi biztosa felszólította Ádert, hogy küldje vissza a különbíróságok felállításáról szóló törvényt. 444.hu (2018. dec. 14.)
- G. Szabó Dániel: A közigazgatási bíróságok a gazdaságra is veszélyesek. hvg.hu (2018. dec. 21.)
- Endre István Simay: Bérbíróságok kipipálva? Kanadai Magyar Hírlap (2018. dec. 19.)