Gnoszticizmus

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2018. november 28., 00:28-kor történt szerkesztése után volt. (→‎Manicheizmus)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Gnosztikusok: Goethe, Makovecz Imre, Széles Gábor,[1] Wittner Mária. A hermetikus gnoszticizmus megalapozója Hermész Triszmegisztosz.

Szentháromság: Atya, Anya, Fiú, vagyis a keresztény Szentlélek az Anyának felel meg. A Fiú nem azonos Jézussal. Ő egy ember volt, aki elérte a legtökéletesebb megvilágosodást. Ezt a szintet más ember is elérheti. Az ember is istenné válhat, ha a gnózis birtokába jut; a gnoszticizmus éppen azt ígéri, amit a hermetikus megváltástan, hogy az ember isten (isteni) lesz.

Az Igazság mindennél előbb létezett, s minden emberben benne van, csak a kulcs hiányzik a kapu kinyitásához. Aki viszont megtalálta a kulcsot, az elérte a gnózist, azaz az Igazságot, s istenné lett. Az Igazság birtokosai a „Fény Fiai”.

A theószisz keresztény fogalom – a theiotész súlyos eretnekség, a gnosztikus istenné, istenséggé válás.

Manicheizmus

A gnoszticizmus egyik ága.

Kezdetben két őselv létezett: a Fény és a Sötétség. A Fény Atyja vagy a Fény Birodalmának Istene több konkrét "nyúlvánnyal", emanációval rendelkezik: ezek az Ész, az Értelem, a Felfogóképesség, a Gondolat és a Megértés. Továbbá számtalan eón – isteni lény – veszi körül őt.

A Fény Birodalmának tükörképe a Sötétség Birodalma. A Sötétség Atyját Sátánnak vagy Ahrimannak nevezi. Neki is vannak attribútumai, méghozzá a Fény Atyjának negatív megfelelői, mint a Sötét Ész, a Sötét Értelem stb.

Nincs isten, aki a bűnöket megbocsáthatná, vagy azoktól megváltást nyújthatna: éppen ellenkezőleg mindaddig, amíg a Fény egy része a sötétséggel keveredik, vagy annak fogságában van, addig maga a Fény Atyja szorul megváltásra – nem Isten váltja (vagy váltotta) meg az embert, hanem az ember váltja meg az isteni világot.

Az ember halálával a testébe zárt fény újabb részecskéje szabadul fel, ami átkerül egy új testbe (reinkarnáció), vagy elnyeri a megváltást, és visszatér a Fény birodalmába.

A fentiekből következik, hogy a manicheizmus nem egyistenhit, hanem (legalább) kettő.[2] A gnoszticizmusnak nincs személyes istene: ezen a téren a buddhizmusra hasonlít, aminek más elemei is megtalálhatók a gnoszticizmusban.

A manicheizmus számos forrásból merített, (zsidó vallás, kereszténység, perzsa filozofusok, buddhizmus), és sokféle megjelenési formája van, melyekben változnak az arányok. Mondhatni kaméleon-vallás, de azt is mondhatni, hogy nem önálló vallás, hanem minden vallás számára megvan a maga sajátos változata, minden vallásba beleszól.

Fidesz-gnózis

Politikával kevert vallási téboly, a manicheizmus és a hermetikus gnoszticizmus sajátos elegye. Orbán Viktor a „fényvitéz”, aki harcol a „sötétség maszkja” ellen, legyen az Gyurcsány Ferenc, Soros György, a menekültek, hajléktalanok, Brüsszel vagy bárki más. Lényeg, hogy legyen sötétség, aki/ami ellen harcolni lehet. Nem a vallás vagy a filozófia a fontos, hanem Orbán Viktor.

Eszközei

  • a vallásos szavak, szövegek félremagyarázása (pl. a fény és a világosság összekeverése, visszaélve azzal, hogy e két szó csak a magyarban különböző, így a fény a gnosztikus „igazság birtokosa” értelmét nyeri)
  • vallásos szövegek profanizálása (sursum corda), eltorzítása (fatimai csoda), Fénykrisztus (New age-fogalom, ami Fény-Buddhára hajaz).[3]

Leginkább Heinrich Himmler misztikus szeánszaihoz hasonlít.

Pap Gábor. Forrás

A manicheus fidesz-gnózis lényege: ők a szeretet, azaz a Fény, a másik oldal pedig a gonosz, azaz a Sötét. Pedig a keresztény szeretet Istenre és minden emberre irányul. A manicheusok szerint „a gonoszok, kik Manesben nem hisznek, átadatnak a sátánnak s a világ végeig kínoztatnak.” (Pallasz lexikon)

„A pénz és a sötétség áll szemben a magyar nemzettudattal. A szeretet nagyhatalom, nekünk a szeretet erejével kell legyőznünk a gonoszságot.” (Wittner Mária[4])

A pénz legyőzése ugye azt jelenti, hogy a mi zsebünkbe kerül.

A keresztény a másik emberben – az ellenségében is – Isten képmását kell, hogy lássa, nem a „sötét oldal erejé ”-t. Demokráciában egyébként is politikai ellenfelek vannak, nem ellenségek.

A fidesz-gnózis két elvi alapon nyugszik (és mindkettő tévedés). Hirdetője Pap Gábor.[5]

  • látensen antiszemita: a judeo-kereszténység ui. üldözte a manicheizmust, állítólag azért, mert Mani nem volt zsidó. Viszont a zsidóüldözéseket is a judeo-keresztények csinálták, szóval itt van ellentmondás. Na meg Mani is csak anyai ágon volt pártus[6] (avar, akik állítólag a magyaroknak is ősei), apai ágon ő is zsidó.
  • a honfoglaló magyarok egyistenhívők voltak, és ez az istenhit a manicheizmus, amelyet ők az egyetlen létező igaz kereszténységnek, ráadásul szeretetvallásnak hisznek. Utóbb Róma kényszerítette őket a szeretetvallás feladására.

Jegyzetek

  1. Széles Gábor UFO-hívő is, szerinte a magyarok a Siriusról jöttek, és az ottmaradottak időnként idelátogatnak.
  2. Egy Turfánban talált pártus töredék Maniról mint „Apostolról” ekképpen ír: „Ekkor az Apostol felismerte hitetlen gondolatait, és csodálatos hatalmánál fogva megmutatta neki a Fényparadicsomot, az összes istenséget, istent és az élet halhatatlan levegőjét, a különféle kerteket és más csodálatos jelenségeket, melyek ott vannak.”
  3. Turan sah így szólt Manihoz: „Mindezek közül te vagy a legnagyobb és a legfényesebb, mert te valóban maga buddha vagy.”
  4. Leé Richárd: Az őszinteség a legfontosabb. magyarhirlap.hu (2017. jún. 20.)
  5. Pap Gábor: Mani püspök és hagyatéka a Manicheizmus, azaz az érdeknélküli szeretetvallás 1-2. embers-eg.webnode.hu (2014. jan. 15.)
  6. Más források szerint perzsa volt.

Források

  • Gábor György: Orbán apokrif evangéliuma. magyarnarancs.hu (2007. jan. 11.) „A politika átcsúsztatása a vallási mezőbe nem pusztán a racionális belátást vagy a logika szabályaira építő érvelést helyezi zárójelbe, hanem döntő szerepet szán egy »ráción túli«, a hit feltétlen jellegére bazírozó, abszolutisztikus és kizárólag emocionális igényű attitűdnek.”
  • Jakab Attila: A téboly kezdete. www.galamus.hu (2014. ápr. 25.) Húsvét napján avatták fel a felcsúti Pancho Arénát.. „Az orbánizmus nem csupán politikai rendszer vagy hatalmi ideológia, hanem tulajdonképpen vallás… Isten helyét lassan-lassan átveszi Orbán Viktor.”
  • Pro Libertate: Eb ura fakó, Ugocsa non coronat. soshungaria.mozello.eu Katolikus NGO. 600 oldalas tanulmány arról, hogy Orbán rendszere nem politika, hanem egy eretnek vallási szekta.
  • A Pallas nagy lexikona: Manicheusok. www.mek.iif.hu