Politika:Előválasztás, jelöltek és támogatások

Innen: Politika
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laci (vitalap | szerkesztései) 2021. július 1., 20:14-kor történt szerkesztése után volt. (→‎A támogatások elkezdődése)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A jelöltek és támogatások száma 2021 áprilisától. Minden támogatás külön számít, így a piros vonal a jelöltszám fölé is mehet.

Bár a jobb oldali ábrán nincs feltüntetve, az előválasztás jelöltjeinek bejelentése lényegében január 27-én, az MMM 17 jelöltjének bejelentésével kezdődött, bár az LMP már 2020 végén is bejelentett néhány indulót. Mint az ábrán már látható, április végére a jelöltek száma már 208 volt, lényegében 3 hónap alatt.

Ezután lelassult a jelöltszám növekedése, több mint egy hónap kellett az újabb 50 jelölthöz, míg júniusban már alig változott a számuk, június végére 264 lett. Ezzel egyidőben meredeken kezdett nőni a más pártoknak ígért támogatás, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a támogató párt nem indít jelöltet az adott választókerületben, sőt, ha van már jelöltje, őt is visszalépteti.

Mindez annak ellenére történt, hogy az Új Világ Néppárt június 4-én jelentette be első jelöltjeit (ez az ábrán is látható), azóta összesen 28-at, és egy-egy jelöltje más pártnak is volt. Vagyis mondhatjuk, hogy a pártok tömegesen léptették vissza a jelöltjeiket

A támogatások elkezdődése

A lavinát az MMM indította el 18 pártjelölt bejelentésével május 7-én.[1] Ez még „békés” (visszalépéssel nem járó) támogatás volt. Ezután a támogatások száma lassan nőni kezdett.

A legnagyobb ugrás június 10-én van ugyan, de az két „békés” támogatás véletlen egybeesése: az MMM 19 párt-[2], az LMP 8 független induló támogatását[3] jelentette be. 1–2 nappal korábban volt 6 visszalépés, de az nincs összefüggésben a két bejelentéssel. Mind a hat visszalépő DK-s, pár nappal korábbi DK–Jobbik megállapodás miatt léptek vissza.

A június 15-i ugrás ugyancsak két egybeeső esemény következménye: az LMP újabb civileket támogat,[4] és a DK és az MSZP-Párbeszéd újabb megállapodást kötött,[5] ami 2–2 visszalépéssel járt. Az MSZP a megállapodás alapján és attól függetlenül is indított új jelölteket. Az egyik DK-s jelölt végül másik választókerületben mégiscsak elindul.

A június 23-i Momentum–Jobbik megállapodás[6] során két Momentumos lépett vissza, Jobbikos nem. Az egyenlőtlenséget valószínűleg az indokolja, hogy a Momentum nem tartotta elég esélyesnek a jelöltjeit.

A június 29-i „békés” LMP–MSZP-Párbeszéd megállapodás[7] miatt nem lépett vissza senki.

Jegyzetek