Európai Tanács
Az Európai Unió intézménye, mely a tagországok elnökeiből ill. kormányfőiből és az Európai Bizottság elnökéből áll.
Két másik intézmény neve magyarul nagyon hasonló:
- Európa Tanács (nem EU-szervezet)
- Az Európai Unió Tanácsa, más néven Miniszterek Tanácsa
Az Európai Tanács ülése előtt a miniszterelnök törvény szerinti kötelessége egyeztetni az országgyűlésben („EU-s nagytanács”).
Munkacsoportok, nagykövetek, tanácsok
A legfelső szint a miniszterelnökök tanácsa. Évente kétszer ülnek össze. Jogalkotói jogköre szinte nincs. Feladata a stratégiai döntések meghozatala a Miniszterek Tanácsa és a Bizottság számára. Egyhangú szavazás van, de az is nagyon kevés.
A Miniszterek Tanácsa több tanács a szakterületeknek megfelelően. Szinte mindig minősített többséggel szavaznak, bár a Külügyi Tanácsban sok kérdésben egyhangú szavazás kell. (Itt szokott vétózni Szijjártó.)
Van egy Általános Ügyek Tanácsa: itt ülnek az EU-ügyi miniszterek (de gyakran a nagykövetek helyettesítik őket). A jogállami ügyek ide tartoznak. Bóka János előtt Varga Judit ült ott.
A harmadik a nagykövetek szintje, ami a munkacsoportok együttműködését fogja össze.
A munkacsoportokat EU-biztosok vezetik, minden ország egyet-egyet, és minden munkacsoportban minden ország képviselteti magát. A biztosokat az ország miniszterelnöke jelöli, az Európai Parlament meghallgatja. Az elnökkel együtt ők adják az Európai Bizottságot, amit a Parlament választ meg (a Bizottság elnökéről és a Bizottságról egy-egy szavazással dönt.)
Forrás
- Zsíros Sándor: Charles Michel vette át az Európai Tanács vezetését. hu.euronews.com (2019. nov. 29.) Donald Tusktól.