Rákosdubaj
2024. március 13-án Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, az Egyesült Arab Emírségek külkereskedelmi államminisztere aláírták a „maxi-Dubajról” szóló szerződést.
A szerződéssel sok probléma van.[1] Az egyik pontja szerint a fővárosnak elővásárlási joga van, amivel élni is akar. A kormány ezt először tagadta, aztán beleegyezett.
A kormány azt állítja, hogy a területet a vevőnek (a fővárosnak) kell megtisztítania. Karácsony Gergely szerint ilyen nincs a szerződésben: a két félnek meg kell állapodnia.
A hírek szerint a vevő 5 eMFt összegű beruházást vállalt a területen, az állam 2–300 MFt-nyi infrastruktúra-fejlesztést.
Botka Zoltán
Rákosdubaj története sokkal többről szól, mint egy sima elcseszett magyar megalomán óriásprojekt (EMMO). És nem csak azért mert az EMMOK- nálunk általában negyed-félkész állapotban szoktak bedőlni – Olimpia, Paks, Biodóm (kivétel Fudan) – Rákosdubaj pedig már a mínusz első lépésnél hasra esett.
1.) Kiderült, hogy a NER-ben már a legminimálisabb stratégiai tervezés sincs jelen. Nagyon úgy néz ki hogy bár éveken át, több ügyvédi iroda is gründolta ezt a történetet, azonban nem csinálták végig az ilyenkor kötelező due diligence folyamatot, így láthatóan a kormány úgy állapodott meg az arabokkal, hogy a.) vagy fingjuk sem volt az egyik résztelek kapcsán a főváros elővásárlási jogáról b.) volt, ám ez az információ nem jutott el a megfelelő döntési szintekre. Ezt valószínűsíti, hogy a területre másodlagos-elsődleges elővásárlási jogot megszerzett Stockton Zrt.-ben hat nappal (!) a szerződés aláírása előtt jelent meg a Habony-féle csapat, ami elsősorban kétségbeesett (és jogilag elcseszett) mentőakció volt, hogy egy másodlagos elővásárlási joggal revolverezzék, leszereljék a fővárost. Az arabokat ez valószínűleg nem győzte meg, az ő szemszögükből nézve kb. úgy néz ki, hogy a magyar kormány megpróbálta átbaszni őket, virágoskertet ígért és aknamezőt adott volna el nekik. Muhammad Al-Abbar alighanem átlátta, hogy a szerződés a büdös életbe nem megy át teljesülésbe, mivel simán lehet, hogy csak évek múlva alakult ki a jogtiszta tulajdonosi helyzet. Ugyanakkor szerződés szerint már valamikor január végén pengetnie kellett volna az araboknak az első, 25 milliárdos részletet.
2.) Szijjártó Péter (meg a teljes kormányhuhogda) azt magyarázza, hogy nem az arabok léptek vissza, (nyilván 😃 vagy három éven át szervez a NER egy ilyen projektet, majd egyszer csak meggondolja magát. Meg minek is az a rongyos pár százmilliárd 😃) meg hogy nem történt semmi nagy baj, istenkém előfordul az ilyen. Nos, az arabok visszavonulása nem is tragikus, de egy elég komoly presztízsveszteség a magyar kormánynak. Egyfelől, mivel a magyar kormányról, Orbánról a Fudan után ismét kiderült, hogy a levegőbe beszél, Keleten olyan dolgokat ígérget meg, amit idehaza nem tud betartani. Ez egy nyugati üzleti körnek is idegesítő lehet, ám egy keleti autokrata szemszögéből az ilyen egyenesen persona non grata. Ez nem azt jelenti, hogy innentől becsapódnak előtte az ajtók, de azt viszont igen, hogy amerre jár, majd nyomában susognak pl. a pálmafák, például azt, hogy az úr egy nagyszájú blöffkirály.
3.) Nagyon úgy fest, hogy még az emirátusokból is jobban átlátják a magyar piaci jogi-társadalmi lehetőségeit, mint a magyar kormány. Az arabok ezért is tudták egy hirtelen döntéssel lefújni az egészet. Itt jegyzem meg, hogy az emirátusoknak komoly kereskedelmi kirendeltsége van jelen Magyarországon. Ennek nyomán évekkel ezelőtt vette meg pl. a Ritz-Carlton hotelt Khalaf al Habtoor, Dubaj egyik üzleti nagyágyúja. Akkor röviden beszéltem Mr. Habtooral, akivel együtt érkezett a dubaji rendőrség korábbi feje aki pl. házat vett Tihanyban. Dumáztam vele, joviális, szimpatikus fickó és baromi értelmes. Azt felmértem, hogy ezek a csávók csöppet sem konfekcióöltönyös NER hülyék, hanem három-négy nyelven beszélő, top nyugati egyetemeken végzett menedzserek. Szóval feltételezhetően komoly üzleti felderítést végeztek-végeznek a térségben. A tippem az lenne, hogy Al-Abbar úr szagot kapott, hogy Budapest nem Belgrád és idetelefonált egyet. Az országban jelen lévő emirátusi üzleti hírszerzők a konkrét helyzetben is a magyar kormánynál jóval pontosabban felmérték az itteni jogi-politikai lehetőségeiket, mint a tisztelt magyar kormány.
4.) Az, hogy a kormány az Olimpiai fiaskó és a Fudan-projekt bedőlése után is úgy tárgyalt kifelé Budapestről, mintha a fővárosi közgyűlés ma is a hónalja alatt lenne az két dolgot jelent. a.) nagyon hülyék és valamiért nem kívánják felfogni, hogy 2019 óta kissé változott a helyzet Budapesten b.) a NER elit már olyan elkeseredetten kapkod(na) a lóvé után hogy úgy vannak vele, hogy megpróbálják, aztán lesz ami lesz, veszíteni nem veszíthetnek. A kétségbeesés erejét mutatja, hogy miután a kormány számára nyilvánvalóvá vált, hogy a főváros lett bot a küllőben, Orbán Viktor személyesen porolt ki Dubajba, hogy magyarázza a bizonyítványt Muhammad Al-Abbarnak. Az is sokat elárult, hogy bár a magyar miniszterelnök személyesen (!) érkezett Dubajiba, azonban Orbánt csak Al-Abbar fogadta, de Muhammad Al-Abbar főnökével, a tényleges befektető Mohamed bin Rashid Al Maktoum sejkkel nem jött létre találkozó. Kábé mintha Mészáros Lölő mondjuk befektetne Moldvában, majd idejön a moldvai miniszterelnök személyesen tárgyalni az ügyben, ám Orbánnak nincs kedve a csókával beszélni, az csak Mészárosig jut. Conscider the Message.
A NER-elit talán utolsó (?) nagy dobása lehetett volna ez a projekt. Mészáros, Szíjj meg a többi NER habzsolháp most százmilliárdoktól búcsúzhat. A EU lóvé nincs, aksigyárak göthösek, Paks nem látszik ki a gödörből, a Belgrád-Budapest nem akkora lóvé, meg a Mészárost illető terepegyengetés már készen van. Szóval Rákosdubaj lett volna a következő boost, azonban a projekt ellehetetlenülése után kérdés a NERgazdaság, különösen annak az építőipari lábának a finanszírozhatósága. Ez pedig feltehetően egyre komolyabb feszültséget szül a rendszerben.
Jegyzetek
- ↑ Mizsur András: Azt sem tudták, mit mondjanak az egyre kínosabbá váló mini-Dubajról, most viszont remek kommunikációs furkósbot lehet a kormány kezében. telex.hu (2025. feb. 11.)
Forrás
- Rákosrendező vasútállomás#A „mini-Dubaj” területfejlesztés (magyar Wikipédia)
Hírek:
- Orbánt Abu-Dzabiban szembesíthették azzal az arabok, hogy kiszállnak „Rákosdubajból”. hirklikk.hu (2025. feb. 10.)
- Aláírták a Mini-Dubaj ingatlanvásárlási szerződését, az arab befektetőké lett a terület. hvg.hu (2025. jan. 20.)