„Gyöngyöspata” változatai közötti eltérés

Innen: Politika
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
169. sor: 169. sor:
   
 
Minden meghallgatott helyi vezetőnek is az volt a véleménye, hogy a helyi roma közösség többsége semmiféle bőncselekményt nem követett el. Az iskolaigazgató becslése
 
Minden meghallgatott helyi vezetőnek is az volt a véleménye, hogy a helyi roma közösség többsége semmiféle bőncselekményt nem követett el. Az iskolaigazgató becslése
szerint legfeljebb 3–5 családból kerülnek ki a vélelmezett bűnelkövetők. A bűncselekmények száma és súlya nem kirívó, gondot inkább a fiatalok csoportjainak utcai viselkedése jelent.
+
szerint legfeljebb 3–5 családból kerülnek ki a vélelmezett bűnelkövetők. A bűncselekmények száma és súlya nem kirívó, gondot inkább a fiatalok csoportjainak utcai viselkedése jelent. A kisebbségi ombudsman ugyanakkor azt is megállapította, az „egyenruhások bevonulását” követően erősödött fel és éleződött ki az ellentét a szegregáltan élı romák és a nem roma lakosok között, előtte nem volt jelentősebb a feszültség.
   
 
Március 1-jén a Jobbikhoz több szálon kötődő Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai kezdtek járőrözni a faluban. Március 6-án a Jobbik mintegy 1000 fő részvételével tartott tüntetést a településen, ahol {{hulink|Vona Gábor}} pártelnök és {{hulink|Sneider Tamás}} alelnök is felszólalt.<ref>{{CitWeb|url=https://www.origo.hu/itthon/20110306-gyongyospatan-tuntetett-a-jobbik-vona-szerint-a-kormany-homokba-dugja.html|tit=A Jobbik szerint a kormány olyan, mint egy strucc|date=2011-03-06}}</ref> Vona Gábor a rendőrséget vádolta a feszültségért, amit pedig épp a Jobbik akciói szítottak fel.
 
Március 1-jén a Jobbikhoz több szálon kötődő Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai kezdtek járőrözni a faluban. Március 6-án a Jobbik mintegy 1000 fő részvételével tartott tüntetést a településen, ahol {{hulink|Vona Gábor}} pártelnök és {{hulink|Sneider Tamás}} alelnök is felszólalt.<ref>{{CitWeb|url=https://www.origo.hu/itthon/20110306-gyongyospatan-tuntetett-a-jobbik-vona-szerint-a-kormany-homokba-dugja.html|tit=A Jobbik szerint a kormány olyan, mint egy strucc|date=2011-03-06}}</ref> Vona Gábor a rendőrséget vádolta a feszültségért, amit pedig épp a Jobbik akciói szítottak fel.

A lap 2020. február 27., 16:19-kori változata

Setét Jenő, a tüntetés szervezője. Forrás: Setét Jenő Facebook-oldala
A tüntetés terve. Forrás: Az Ide tartozunk egyesület honlapja

Gyöngyöspata Gyöngyöstől 11 km-re nyugatra fekszik. 2800 lakosa van, közülük kb. 450 cigány. A sajtóba magyar–cigány ellenségeskedés szélsőséges példájaként szerepel már kb. tíz éve.

  • szélsőjobboldali akciók következtében kitört zavargásokban többen megsérültek 2011-ben (lásd alább)
  • a rendőrség nem lépett fel megfelelően a zaklatók ellen, amit a bíróság rendőrségi zaklatásnak minősített[1]
  • a cigányokat éveken át elkülönült iskolában, alacsonyabb színvonalon oktatták (lásd szegregáció alább)
  • a fentiek miatt megítélt kártérítések ellen a miniszterelnök indított alkotmánysértő gyűlöletkampányt.

Az utóbbi ellen tüntetett 3–4 ezer ember a Kossuth téren 2020. február 23-án. Ez a cikk az eseményeket fordított időrendben tárgyalja.

A kártérítéseket a szegregált oktatás miatt ítélte meg a bíróság 2019 szeptemberében, még nem jogerősen.[2]

Szegregáció

Gyöngyöspata általános iskolájában a cigánygyerekek külön osztályokba jártak, ahol alacsonyabb színvonalú oktatás folyt: két-három évvel fiatalabbaknak való tankönyvekből tanultak, az informatikai órákat nem is tartották meg, az úszásoktatáson és az iskolai bálon nem vehettek részt, nem volt számukra iskolai kirándulás. Leckét nem kaptak.[3]

A 2016 óta tartó pereskedés után a Debreceni Ítélőtábla 2019. szeptember 18-án másodfokon is kimondta, hogy az állam köteles kártérítést fizetni azoknak a gyerekeknek. Összesen 60 gyereknek jár kártérítés 350 ezer és három és félmillió forint értékben. Az ítélet nem jogerős, mert a Kúrián felülvizsgálati kérelmet terjesztettek elő.

Korábban az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) indított közérdekű pert a gyöngyöspatai iskolai szegregáció miatt, aminek a jogtalanságát 2015 márciusában mondta ki a Kúria. A kisebbségi ombudsman is megállapította a szegregáció jogszerűtlenségét 2011-ben.[4]

Miniszterelnöki gyűlöletkampány

A kormány nem hajlandó kifizetni a kártérítéseket, amiket bíróság jogerősen megítélt. Orbán Viktor évértékelő beszéde után Horváth László, a falu fideszes országgyűlési képviselője megpróbálta rábeszélni a romákat, hogy természetben, képzésekben fizessék a kártérítést, de ezt a romák elutasították.[5] A kártérítést egyébként mindig pénzben kell kifizetni.

A jogerős bírói ítélet végrehajtásának megtagadása ellen tüntetett 3–4 ezer ember 2020. február 23-án. A Nyugatitól a parlamenthez vonulók megálltak a Kúria épületet előtt is.

A bíróság a jogállam harmadik klasszikus hatalmi ága a törvényhozás (parlament) és végrehajtó hatalom (kormány) mellett. A bíróság ítéletét mindenki köteles végrehajtani: jogállamban a végrehajtó hatalom is alá van vetve a törvényeknek, és erre a parlamenti képviselők és a miniszterek fel is esküdnek. Az ítélet végre nem hajtása a jogállam alapjait támadja meg.

2010 óta nem a parlament ellenőrzi a kormányt, hanem a kormány a parlamentet. A kormány immár a bíróságokra is ki akarja terjeszteni a hatalmát. Ez kétségtelen bizonyíték az egyeduralomra törekvésre. Az alaptörvény nyílt megsértése, ami ellen az alaptörvény szerint mindenkinek fel kell lépnie.[6]

Isten szabadítson meg minket az alkalmatlan és gonosz miniszterelnöktől[7]
Iványi Gábor

Nemzeti konzultáció

A kormány „nemzeti konzultáció”-nak nevezett kampányt indított a bírósági ítéletek ellen. A konzultáció tízszer annyiba kerül, mint a kifizetendő kártérítések összege (lásd a jobb oldali ábrát). Jogi értelemben pedig semmit nem jelent. A bírósági ítéleteket senki nem bírálhatja felül.[8] A miniszterelnök pláne nem: neki az a dolga, hogy végrehajtassa az ítéleteket.

A kormány azzal érvel, hogy „munka nélkül senki ne juthasson jövedelemhez”. Pedig a kártérítés soha nem munka után jár, hanem az elszenvedett sérelmeket orvosolja. Arról nem is beszélve, hogy a kártérítést tanköteles korúak kapták, akik még nem is dolgozhatnak.

A nemzeti konzultációra szánt milliárdokat az oktatásra költse inkább a kormány. Vagy az egészségügy felkészítésére a koronavírusra, ami már Olaszországban is megjelent.

A tüntetés felszólalói

Iványi Gábor, az egyik felszólaló.
Forrás: Wikipédia

Kaltenbach Jenő beszéde

Barátaim!

Először is köszönöm, hogy eljöttetek.

Én nem voltam (érthetetlen).

Amint ez elhangzott, azért is jöttünk ma itt össze, hogy emlékezzünk a rasszista gyűlölködés, roma honfitársaink elleni merényletsorozat áldozatairól.

A bűnösöket, akik fegyverrel a kezükben gyilkoltak, utolérte az igazságszolgáltatás, a felbujtók, akiknek a szó a fegyverük, akik a gyűlölködés szításáért, a rasszista hangulatkeltésért felelősek, azonban büntetlenek maradtak, és ez bátorítja, ez bátoríthatja őket, hogy tettüket újra elkövessék.

Bűnük annál súlyosabb, minél magasabban állnak a ranglétrán, és annál aljasabb, minél rafináltabban teszik. Mint mondjuk éppen a miniszterek elnöke. Ő azt mondja, hogy a pénzért a gyöngyöspataiaknak is meg kell dolgozni, hogy az ingyen pénz bántja az emberek igazságérzetét. Ő jogot végzett – nem mondanám jogásznak, mert soha, egy percig nem dolgozott a szakmában –, de így is tudnia kell, hogy megdolgozni a munkabérért kell. A kártérítés annak jár, akinek a bíróság megállapítja, és ezt senki nem bírálhatja felül – a miniszterelnök sem.

De ha már a megdolgozásnál meg az igazságérzetnél tartunk, szerintetek Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök barátja, aki a semmiből néhány év alatt az ország leggazdagabb embere lett, vagy Tiborcz István, aki beházasodott a családba, és szintén többszörös milliárdossá vált - ők megdolgoztak ezért? A következő kérdést már föl sem teszem, mert azt akartam kérdezni, hogy ez nem zavarja az igazságérzeteteket?

Szerintetek a fidesz képviselői a folyamatos gombnyomogatásokkal megdolgoznak a milliós fizetésekért?

A német szociáldemokraták egykori elnöke az elszabadult egyenlőtlenséget bírálva egyszer azt mondta:

Én el tudom képzelni, hogy valaki tízszer jobb mint a másik. Azt is el tudom képzelni, hogy valaki százszor jobb, kivételesen talán még ennél is sokszor. De hogy egymilliószor jobb, azt nem tudom elképzelni.

Szerintetek Mészáros Lőrinc vagy Tiborcz István, vagy a gombnyomogatók milliószor jobbak, mint ti?

A jogvégzett miniszterelnöknek a saját alaptörvényét is ismernie kellene. Annak C cikk első bekezdését hadd idézzem:

A magyar állam működése a hatalom megosztásának elvén alapszik.

Senkinek a tevékenysége nem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, illetve kizárólagos birtoklására. Az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és köteles fellépni.

– Alaptörvény,[10] C cikk, (1) és (2) bekezdés

Az már eddig is világos volt, hogy nem a parlament ellenőrzi a kormányt, hanem fordítva. A miniszterelnök most szembehelyezkedik a bíróság ítéletével: kell-e ennél nagyobb bizonyíték a hatalom kizárólagos birtoklására való törekvésre? Ez az alaptörvény nyílt megsértése, brutális támadás az igazságszolgáltatás függetlensége ellen. No de ne csodálkozzunk, hogyha itt ideidézem Parti Nagy Lajosnak, a Kossuth-díjas költőnek egyszer elhangzott, leírt mondatát, amely a következőképpen hangzik:

A hazámat cégéres gazemberek és könyörtelen brigantik vezetik ki éppen Európából egy hibbant és életveszélyes nemzetvezetővel az élükön.
Parti Nagy Lajos

Itt az ideje, hogy a tisztességes demokraták hallassák a hangjukat, és megfogalmazzák a követeléseiket. Miután március 15-éhez közeledünk – alig három hét van hátra –, úgy gondoltam, mi lenne, ha ma megfogalmaznánk a 12 pontot, a mi 12 pontunkat? Amit leírtam, az az én 12 pontom, de ha egyetértetek vele, akkor mindnyájunk 12 pontja lesz.

  1. Követeljük a sajtószabadság visszaállítását! Propagandista lakájok helyett független újságírókat a közmédiába!
  2. Követeljük a törvény előtti egyenlőséget, az alapvető jogok garantálását!
  3. (Mindjárt elfújja a szél.) Határozottan fel kell lépni a korrupció minden formája ellen, haladéktalanul csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez!
  4. Tisztességes, diszktriminációmentes oktatást akarunk, hogy a gyerekeink versenyképes tudást szerezzenek!
  5. Fel kell számolni a szükséghelyzetet az egészségügyben. Szégyenteljes, hogy tízezrek halnak bele évente az elégtelen orvosi ellátásba.
  6. Tisztességes közteherviselést, igazságosabb adórendszert akarunk! Fel kell számolni a mélyszegénységet, meg kell akadályozni a bérek és a nyugdíjak elértéktelenedését!
  7. Vissza kell állítani az önkormányzati autonómiát, abba kell hagyni az esztelen centralizációt!

    Itt álljunk meg egy pillanatra, mert valaki 2009 októberében – akkor polgármester volt az illető – megfogalmazott néhány passzust, ő is egy ilyen 12 pont félét. Ezeket gyorsan felolvasnám. Meg fognak lepődni, hogy ki volt az illető. Ő azt írja, hogy

    Minden önkormányzatnak joga van az élethez, sorsáról csak lakói dönthetnek. A magyarok legfontosabb városa a főváros, Budapest. Minden településnek joga van az iskolához, minden településnek joga van a vagyonához, minden településnek joga van a jövedelméhez. Az önkormányzatnak joga van ellenállásra a törvény keretei között, ha az állam a létét, törvényességét vagy alkotmányosságát veszélyezteti.
    Kósa Lajos

    Mit gondolnak, ki volt ez? Kósa Lajos! Akkor éppen Debrecen polgármestere volt.

    Megyünk tovább.

  8. Követeljük az Alkotmánybíróság, a Számvevőszék, a NAV és az Ügyészség pártatlan, befolyástól és részlehajlástól mentes működését és személyi összetételét!
  9. (Ez ma nagyon sokszor elhangzott, én inkább csak megismétlem.) Fel kell számolni a független igazságszolgáltatás kormányzati ellenőrzés alá vonásának kísérletét!
  10. Követeljük, hogy szűnjön meg a népképviselet – azaz az országgyűlési képviselők – a parlamenten belüli és azon kívüli jogainak önkényes csorbítása! Az ellenük elkövetett jogsértéseket ki kell vizsgálni, a felelősöket meg kell büntetni!
  11. Az esélyegyenlőség elvén alapuló tisztességes választási törvényt kell elfogadni, abba kell hagyni a közpénz kormányzati propagandára fordítását! Végül az utolsó, de nem kevésbé fontos pont.
  12. Európai Magyarországot akarunk! Barátaink a jogállami európai demokráciák, és nem Putyin, nem a türkök, nem Erdogan. Szűnjön meg a hazug Brüsszelezés, és az EU-támogatások elherdálása!

Zavargások 2011-ben

A „járőrözés”. Forrás: origo.hu

Az egyik országgyűlési párt helyi szervezetének elnöke (aki többek szerint az Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület (SZJPE) helyi szervezője is) kisfiát 2010. december 6-án durván bántalmazták az iskolában. A helyiek és az igazgató elmondása szerint ezt cigány gyermekek tették. Bár az egyik cigány kisfiú édesanyja másnap felkereste az iskolát és a családot, bocsánatukat kérve, a bántalmazott gyermeket kivették az iskolából. Egyesek véleménye szerint ez a sajnálatos eset az „egyenruhások” márciusi bevonulása egyik közvetlen előzményének is tekinthető.

Egy további konfliktus akkor pattant ki, amikor egy idős, nem cigány származású lakos öngyilkos lett. Halála előtt utoljára végigjárta a szomszédokat, és elmondta, ő már ezt nem bírja tovább, „mindenét elviszik a cigányok”, így inkább öngyilkos lesz. A romák ezzel szemben azt mondták, hogy az idős úr betegség és családi problémák miatt lett öngyilkos. Ezt erősítette meg a Heves megyei rendőrfőkapitány is az elhunyt hozzátartozóitól származó információkra hivatkozva.

Egy helyi önkormányzati képviselő elmondta, hogy tudomása szerint az egyik szomszéd értesített egy országgyűlési képviselőt a történtekről, majd ezt követıen jelentek meg a SZJPE tagjai a településen.

Minden meghallgatott helyi vezetőnek is az volt a véleménye, hogy a helyi roma közösség többsége semmiféle bőncselekményt nem követett el. Az iskolaigazgató becslése szerint legfeljebb 3–5 családból kerülnek ki a vélelmezett bűnelkövetők. A bűncselekmények száma és súlya nem kirívó, gondot inkább a fiatalok csoportjainak utcai viselkedése jelent. A kisebbségi ombudsman ugyanakkor azt is megállapította, az „egyenruhások bevonulását” követően erősödött fel és éleződött ki az ellentét a szegregáltan élı romák és a nem roma lakosok között, előtte nem volt jelentősebb a feszültség.

Március 1-jén a Jobbikhoz több szálon kötődő Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai kezdtek járőrözni a faluban. Március 6-án a Jobbik mintegy 1000 fő részvételével tartott tüntetést a településen, ahol Vona Gábor pártelnök és Sneider Tamás alelnök is felszólalt.[11] Vona Gábor a rendőrséget vádolta a feszültségért, amit pedig épp a Jobbik akciói szítottak fel.

Később a Véderő nevű félkatonai szervezet, valamint a Szeged környékén működő Betyársereg tagjai kezdtek járőrözni. A rendőrség többször igazoltatta ill. őrizetbe vette a szervezet tagjait, de bizonyítékok híján el kellett őket engedni.

A helyi cigányok elismerték, hogy voltak közöttük, akik loptak, de a faluban masírozó félkatonai szervezetek a kollektív bűnösség sztálini elve alapján megfélemlítik a lakosságot, még az iskolába is bemennek.

Pintér Sándor belügyminiszter szerint a járőrözők mögött „politikai felbujtók" vannak”, „akik rendet hirdetnek, és rendetlenséget okoznak”. „A közrend biztosításának joga a magyar államot illeti meg, amelyet a rendőrség segítségével gyakorol”. A Belügyminisztérium egy rendelet módosításával vette elejét a további egyenruhás masírozásnak, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet pedig a helység elhagyására kényszerítette.[12]

Jegyzetek

  1. Jovánovics Eszter: Gyöngyöspata: megérkezett a Kúria ítélete. tasz.hu (2017. jún. 6.) A romák hatósági zaklatásának ügyében. A Kúria szóbeli indoklása 2017. február 8-án részben hibás volt.
  2. Szurovecz Illés: Áprilisban dönthet a Kúria Gyöngyöspata-ügyben. 444.hu (2020. feb. 17.)
  3. Prókai Eszter: Nektek hiába tanítjuk az informatikát, úgysem értitek meg. abcug.hu (2016. ápr. 26.)
  4. Dr. Kállai Ernő: A nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyőlési biztosának utóvizsgálati jelentése a közfoglalkoztatásról, a szabálysértési hatóságok eljárási gyakorlatáról és az oktatás helyzetéről Gyöngyöspatán. www.kisebbsegiombudsman.hu (2011. dec.)
  5. Szurovecz Illés: Nem kérnek a Fidesz ajánlatából a gyöngyöspatai romák. 444.hu (2020. jan. 18.)
  6. Részlet Kaltenbach Jenőnek a tüntetésen elmondott beszédéből.
  7. Isten szabadítson meg minket az alkalmatlan és gonosz miniszterelnöktől. 168ora.hu (2020. feb. 23.)
  8. Kivéve, ha az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a bíróság által alkalmazott törvény alkotmányellenes.
  9. Horgas Péter: Viktor! civilhetes.net (2020. feb. 25.) A 23-i, Gyöngyöspatáról szóló tüntetésen elmondott beszéde.
  10. Magyarország Alaptörvénye. web.archive.org (2012. okt. 31.)
  11. A Jobbik szerint a kormány olyan, mint egy strucc. www.origo.hu (2011. márc. 6.)
  12. Elhagyják Gyöngyöspatát a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai. www.origo.hu (Hozzáférés: 2020. feb. 27.)

Forrás

A tüntetésről:

Korábbi események:

Egyéb:

További információk