Pedagógus tüntetések
A pedagógusok 2018 óta követelnek magasabb bért, de a kormány szóba sem áll velük. A covid-járvány kapcsán ellehetetlenítették a pedagógusok sztrájkjogát, és ez a módosított sztrájktörvény hatályban maradt a covid után is teljesen alkotmányellenes módon.
A pedagógusok polgári engedetlenségbe kezdtek: a 2022-es országgyűlési választások előtt szórványosan, a választások után országos méretekben.[1][2] A Kölcsey Gimnázium öt tanárát elbocsátották nyilván megfélemlítési céllal, de ez csak olaj volt a tűzre. A korábban együttműködni képtelen két pedagógus szakszervezet, a PDSZ és a PSZ immár egységesen támogatja a sztrájkokat és tüntetéseket, amik a vidékre is átterjedtek. A diákok és a szülők élőláncokkal és a tüntetéseken támogatják a sztrájkokat.
A pedagógusok – köztük egyházi iskolák – a 2020-ban bevezetett Nemzeti Alaptanterv ellen is tiltakoztak. A tiltakozásoknak a covid miatti lezárások vetettek véget.
Követelések
Az aHang aktivistái kilenc követelést fogalmaztak meg, amiket ki is ragasztottak a Klebelsberg Központ épületére:[3]
- Azonnali hatállyal helyezzék vissza a kirúgott pedagógusokat!
- Egyetlen további pedagógust se félemlítsenek meg vagy mentsenek fel állásából a polgári engedetlenségben való részvétele miatt!
- Önálló, független oktatási minisztériumot!
- Vonják vissza az iskolaérettségi törvény módosítását!
- A szakképzés legyen újból a közoktatás része! A szakképzésben dolgozók pedagógusok!
- Jelentősen emeljék a pedagógusok és a pedagógiai munkát segítők bérét!
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermekfelügyeletre!
- A pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje heti 22 óra legyen!
- A sztrájktörvény visszaállítását!
Szervezetek
Szakszervezetek:
A tüntetésekben részt vevő civil szervezetek:
- ADOM Diákmozgalom elnök: Schermann Fruzsina
- noÁr mozgalom (süti kell), alapító: Molnár Áron színész
- Tanítanék Mozgalom
- Diákok a tanárokért (DAT)
- Grund (Egyesült Diákfront)
Jelképek
A pedagógus tiltakozások 2016-ból származó jelképe a kockás ing.
A 2022-es választások után a noÁr mozgalom kezdeményezésére a Horgas Péter tervezte piros felkiáltójel is terjedni kezdett (lásd a cikk elején).
A tüntetések himnusza Dés László–Geszti Péter: Pál utcai fiúk c. operettjének egyik betétdala, a Mi vagyunk a grund lett.
Tüntetések
2022. október 5.
Kb. 40,000 fős tüntetés volt a Margit hídon[4][5] a polgári engedetlenség miatt elbocsátott tanárok, béremelés, a sztrájkjog visszaállítása és a munkaterhek csökkentése mellett. A tüntetést a két pedagógus szakszervezet és a Tanítanék Mozgalom szervezte, és a köztisztviselők[6] és a mozdonyvezetők szakszervezete is támogatta.
- A tanárokat olyan címen bocsátották el, hogy a polgári engedetlenségük miatt sérült a gyerekek oktatáshoz való joga. Ez jogi tévedés: az oktatáshoz való jog biztosítása nem a tanár, hanem az iskola/tankerület kötelessége. Ezen az alapon pl. betegség miatt is elbocsáthatnák a tanárokat. A tanárokat legfeljebb munkajogi vétség miatt lehet elmarasztalni.[7] Az 5 elbocsátott kölcseys tanár pertársaságot alakítva indított munkaügyi pert.[8]
Ugyanezen a napon 12–13 ezer pedagógus sztrájkolt országszerte.
Október 14.
Megismételték a tüntetést hasonló részvétellel.[9]
Október 23.
Újabb tüntetés lesz.
„ | A tanár a legnagyobb hiánycikk mégse megy az ára fel.[10] | ” |
– Széplábi Borbála |
A polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat a diákok élőlánccal támogatták.[11]
2022. október 21-én a XV. kerületben egyetlen óvoda sem nyit ki: 400 óvónő engedetlenkedik.[12]
A kormány retorziói ellen szolidaritási csoport alakult Tanárok a tanárokért néven. A tagok újabb elbocsátás esetén határozatlan idejű munkabeszüntetést helyeznek kilátásba.[13]
A 2022. áprilisi választások előtt
A Pedagógusok Szakszervezete 2019. november 22-ig adott határidőt a kormánynak, hogy a követeléseiket teljesítse, ellenkező esetben januárra sztrájkot fognak hirdetni.[14] A követelések:
- a pedagógusok, az oktatást segítők, valamint a pályakezdők bérének rendezése
- az óraszám maximalizálása heti 22 órában.
A kormány válaszra sem méltatta őket, ezért november 30-án tüntetést tartottak, 30%-os béremelést „követeltek” 2020. január 1-től, és ismét fogadkoztak, hogy januárban sztrájk lesz, ha nem kapják meg, sőt, további akciókat is kilátásba helyeztek.[15] De nem kapták meg (sőt, a közalkalmazotti státust is elveszítették), mégsem lett még tüntetés sem: február 9-e van… És közben megjelent az új, nagy felháborodást keltő NAT is.
A PDSZ utoljára 2016 márciusában tüntetett, azóta csak mások által szervezett tüntetéseken vettek részt. Vezetőjük, Szabó Zsuzsanna az ATV-nek adott riportjában[16] arról beszélt, milyen gondok vannak az oktatásban, de arról semmit, hogy a PDSZ mit tett ez ellen azon kívül, hogy eredménytelenül tárgyalt a kormánnyal.
Egy 2015-ös törvénymódosítás következtében rájuk nem vonatkozik a bérminimum, és a kormány általában a minimálbérnél kevesebbet ad. Pedagógusok elsősorban a hátrányos településeket hiányoznak.
2019. november 13-ra sztrájkot hirdettek, de a kormány nem tárgyalt velük a minimális szolgáltatásokról, ezért lefújták a sztrájkot.
2020. február 24-én Kásler bejelentette, hogy 10%-kal emelik a pedagógusok bérét.[17]
Jegyzetek
- ↑ Vaskor Máté: 58 pedagógus helyezte kilátásba a polgári engedetlenséget a Budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban. 24.hu (2022. jún. 9.)
- ↑ Mázsár Tamás: A Kölcsey Ferenc Gimnázium 24 tanára is csatlakozott a kilátásba helyezett polgári engedetlenséghez. 24.hu (2022. jún. 14.)
- ↑ Pintér Sándor-maszkos demonstrálók tűntek fel a Klebelsberg Központ előtt. hvg.hu (2022. okt. 20.)
- ↑ Diószegi-Horváth Nóra: Amiről a kormányzati média hallgat: hányan tüntettek tegnap a közoktatásért? www.lakmusz.hu (2022. okt. 6.)
- ↑ Élőláncok, sztrájkok, tüntetések – az egész országban tömegek álltak ki a tanárokért. telex.hu (2022. okt. 5.) A rendezők szerint 40 ezren voltak.
- ↑ Már a közszolgálati dolgozók is kiállnak a tanárok mellett — Orbánék rendelete ellen is tiltakoznak. nyugatifeny.hu (2022. okt. 5.)
- ↑ Nehéz-Posony Kata: Jogászként úgy gondolom, logikai hibán alapul, jogszerűtlen a tanárok kirúgása. hvg.hu (2022. okt. 4.)
- ↑ A Magyar Helsinki Bizottság álláspontja szerint a tankerület reakciója túlzó volt a tanárok polgári engedetlenségére. hvg.hu (2022. okt. 18.)
- ↑ A fenyegető leveleket a Belügyminisztériumnál égették el, de ez a tiltakozás messze nem csak Budapestről szól. 444.hu (2022. okt. 14.)
- ↑ Farkas György: Buzdító dalokat tettek közzé a tüntető tanároknak. 24.hu (2022. okt. 10.)
- ↑ Ajpek Orsi – Mizsur András: Ilyen volt a nap, aminek minden perce a tanárokról és az összeomlóban lévő oktatásról szólt. telex.hu (2022. okt. 5.) Október 5. a pedagógusok világnapja.
- ↑ Hanula Zsolt: Polgári engedetlenség: október 21-én a XV. kerületben zárva marad minden óvoda. telex.hu (2022. okt. 12.)
- ↑ Szadai Levente: 300 tanár kezd azonnali munkabeszüntetésbe, ha újabb retorzió éri a kollégáikat. merce.hu (2022. okt. 19.)
- ↑ Az iskolák többsége zárva lesz januárban, ha sztrájkolni fognak a pedagógusok. eduline.hu (2019. okt. 28.)
- ↑ Januárig adtak időt a kormánynak a tanárok, jöhet a sztrájk – fekete esernyős akcióba kezd a szakszervezet. szeged.hu (2019. nov. 30.)
- ↑ 2019. november 25. reggeli műsor
- ↑ Vaskor Máté: Júliustól tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére. 24.hu (2020. feb. 24.)